Θριαμβεύτρια η Αζαρένκα

12:26 28/1/2012 - Πηγή: AEK365

Στον τελικό γυναικών του Όπεν Αυστραλίας, η Βικτόρια Αζαρένκα από την Λευκορωσία επικράτησε της Μαρίας Σαράποβα με 2-0 σετ, 6-3 και 6-0, και κατέκτησε το πρώτο Grand Slam της καριέρας της σε έναν τελικό που κράτησε μία ώρα και είκοσι λεπτά. Μάλιστα με την νίκη της αυτή η Αζαρένκα ανέβηκε στην πρώτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης.

Η Σαράποβα, νούμερο τέσσερα στον κόσμο, ξεκίνησε καλύτερα και πήρε τα δύο πρώτα γκέιμ στο πρώτο σετ. Ωστόσο η συνέχεια ανήκε στην Αζαρένκα, η οποία κατέκτησε τα 12 από τα 13 γκέιμ που ακολούθησαν παίζοντας εξαιρετικό τένις απέναντι σε μία αγχωμένη και με πολλά λάθη αντίπαλο.
Η Σαράποβα δεν κατάφερε να κάνει τέσσερις τους τίτλους της σε Grand Slam κι έμεινε στους τρεις (Γουίμπλεντον 2004, US Open 2006 και Αυστραλιανό Open 2008) γνωρίζοντας για δεύτερη φορά την ήττα στον τελικό μετά την ήττα στο Γουίμπλεντον πέρυσι.