Θυμήθηκε πως είναι Αργεντινή (VIDEO)

07:00 12/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 3-0 ΓΗΠΕΔΟ: ΜΑΡΙΟ ΑΛΜΠΕΡΤΟ ΚΕΜΠΕΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βίκτορ Ούγκο Ριβέρα (Περού) Τις κακές εμφανίσεις στα δυο πρώτα παιχνίδια άφησε στην άκρη η Αργεντινή και με πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Αγκουέρο που πέτυχε δυο γκολ επικράτησε της Κόστα Ρίκα με 3-0 και προκρίθηκε ως δεύτερη στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα. Μετά το, γεμάτο άγχος, ξεκίνημα, η ομάδα του Μπατίστα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και άρχισε να χάνει σημαντικές ευκαιρίες
μπροστά στην αντίπαλη εστία. Με τους Μέσι, Ιγκουαΐν και Αγκουέρο να εκδηλώνουν τις περισσότερες προσπάθειες η Αργεντινή δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ χάρη στον Κοσταρικανό τερματοφύλακα Μορέιρα. Στο 26ο λεπτό σημειώθηκε η πιο σημαντική ευκαιρία για την οικοδέσποινα του τουρνουά όταν η κεφαλιά του Μπουρδίσο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σέρχιο Αγκουέρο έλυσε τον "γόρδιο δεσμό" κάνοντας το 1-0. Πλέον στο δεύτερο ημίχρονο φαινόταν πως οι Αργεντίνοι έπαιζαν πιο απελευθερωμένα και αυτό επιβραβεύτηκε στο 54ο λεπτό όταν και πάλι ο Αγκουέρο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα κάνοντας το 2-0. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και το τρίτο γκολ όταν ο Ντι Μαρία έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μέσι σούταρε δυνατά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του, ανήμπορού να αντιδράσει, Μορέιρα. Από εκεί και μετά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με την Εθνική Αργεντινής να πανηγυρίζει μαζί με τους φίλους της την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα με τους οπαδούς της ομάδας να ευελπιστούν σε ανάλογες εμφανίσεις και στην συνέχεια του τουρνουά. Αργεντινή (Σέρχιο Μπατίστα): Ρομέρο, Ζανέτι, Γκ.Μιλίτο, Μπουρδίσο, Ζαμπαλέτα, Μασεράνο, Γκάγκο, Μέσι, Αγκουέρο (85΄Λαβέτσι), Ιγκουαΐν (79΄Παστόρε), Ντι Μαρία (79΄Μπίλια) Κόστα Ρίκα (Ρικάρντο Λα Βόλπε): Μορέιρα, Ακόστα, Σαλβατιέρα, Κάλβο(46΄Μπρένες), Ντουάρτε, Λεάλ, Μόρα, Κουμπέρο, Ελιζόνδο (58΄Βάγε), Μαρτίνες (46΄Μαδριγάλ), Κάμπελ Η βαθμολογία στον 1ο ομίλο: 1.Κολομβία 7 (3)  2.Αργεντινή 5 (3)  3.Κόστα Ρίκα 3 (3)  4.Βολιβία 1 (3)