Το μυαλό στην Κροατία

08:20 7/9/2011 - Πηγή: AEK365
Έπειτα από μέτρια εμφάνιση η Εθνική Ελλάδος απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην Λετονία και πλέον θέλει μόνο νίκη στον "τελικό" με την Κροατία στις 7 Οκτωβρίου κάτι που επεσήμαναν και οι Έλληνες διεθνείς στις δηλώσεις τους μετά το παιχνίδι. Ο αρχηγός της ομάδας, Γιώργος Καραγκούνης τόνισε για το παιχνίδι αλλά και για την συνέχεια στον όμιλο: "Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, θέλαμε την νίκη και τους τρεις βαθμούς αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση είναι σημαντικό ότι καταφέραμε στο τέλος να πάρουμε τον βαθμό και
δεν ηττηθήκαμε. Πλέον όλα εξαρτώνται από εμάς, κερδίζουμε την Κροατία και περνάμε πάλι μπροστά. Ελπίζουμε αυτή την φορά το γήπεδο μας να είναι πραγματική έδρα και ο κόσμος να μας βοηθήσει να πάρουμε την νίκη. Δεν είναι καταστροφή το σημερινό αποτέλεσμα. Έχουμε καλή ομάδα και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τις ευκαιρίες. Δεν μπορούμε να μείνουμε σε αυτό το αποτέλεσμα, συνεχίζουμε και θα δούμε τι θα γίνει στην αναμέτρηση με την Κροατία. Είναι θετικό όταν δεν μπορείς να κερδίσεις τουλάχιστον να μην χάνεις. Έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας και αν είμαστε όλοι καλά μπορούμε να πάρουμε αυτό που θέλουμε". Στο κακό πρώτο ημίχρονο στάθηκε ο Νίκος Λυμπερόπουλος ο οποίος στάθηκε και στα πολλές απουσίες. Όπως δήλωσε ο διεθνής φορ: "Νομίζω ότι το λυπηρό σήμερα είναι ότι χαρίσαμε ένα ημίχρονο. Χάσαμε την συγκέντρωση μας στα πρώτα 45 λεπτά και αυτό μας κόστισε. Η Λετονία είχε κλείσει πολύ καλά τους χώρους. Εμείς προσπαθήσαμε, αλλά δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε την νίκη. Το σημαντικό είναι ότι δεν χάσαμε και τώρα πάμε στον επόμενο αγώνα για την νίκη. Στο πρώτο 45λεπτο ήμασταν έξω από τα νερά μας, ενώ μετά το γκολ είχαμε μεγάλες αποστάσεις. Οι παίκτες που απουσίαζαν ήταν σημαντικοί, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία. Αυτό που πήρα από το παιχνίδι ήταν, πως δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι όσο θα έπρεπε, αλλά είμαστε αισιόδοξοι για τον αγώνα με την Κροατία απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Νομίζω πως αυτή η Εθνική πιστεύει πολύ. Έχει παίκτες στις τάξεις της με ενθουσιασμό και εμπειρία οι οποίοι δεν παρατάνε κανένα ματς. Θέλω να πιστεύω ότι με την Κροατία στην έδρα μας το γήπεδο θα είναι γεμάτο, γιατί όλοι ξέρουν την σημασία του παιχνιδιού". Σίγουρος για την νίκη επί της Κροατίας εμφανίστηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ο οποίος εμφανίστηκε ικανοποιημένος με την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου ενώ μίλησε και για την συμμετοχή νέων παικτών στην ομάδα. Όπως δήλωσε ο διεθνής αμυντικός: "Ήταν ένας δύσκολος αγώνας καθώς παίζαμε σε μια δύσκολη έδρα με πολλές παγίδες. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ό,τι καλύτερο, ωστόσο, στην επανάληψη μπήκαμε πιο δυνατά και βελτιωθήκαμε με αποτέλεσμα να κάνουμε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο. Δεν άλλαξε κάτι γιατί έπρεπε να νικήσομε τον επόμενο αγώνα κόντρα στην Κροατία. Πλέον δεν παίζουμε για την ισοπαλία, άρα θα πάμε να κερδίσουμε στην έδρα μας την Κροατία. Το πιο σημαντικό για την συνοχή της συγκεκριμένης ομάδας είναι η παρουσία των παλιών ποδοσφαιριστών της ομάδας. Έχουν εμπειρία και γνωρίζουν πολύ καλά αυτά τα γήπεδα. Τα βιώματα τους αυτά τα