Το σήκωσε με περίπατο η ΑΕΚΑΡΑ!

16:11 3/3/2013 - Πηγή: AEK365

Μια ΑΕΚ να την πιεις στο ποτήρια κατέκτησε την κούπα και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2013! Η Ένωση με μια εξαιρετική εικόνα, ειδικά στο δεύτερο μέρος και με μεγάλη ψυχή έφτασε στη νίκη με 27-23 και κατά συνέπεια έφτασε στην κατάκτηση του στόχους της.

To ματς

Μπορεί η ΑΕΚ να προηγήθηκε στο ξεκίνημα του παιχνιδιού (1-0), ωστόσο στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ

κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες που είχε σε γκολ, με την Ένωση να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-3 στο πρώτο δεκάλεπτο, παρά τις πιέσεις που άσκησε για να πάρει τα ηνία. Στην πορεία, και πιο συγκεκριμένα μετά το 20ο λεπτό, όμως οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν την απόδοσή τους και με καλές επιθετικές ενέργειες επέστρεψαν δυναμικά στο παιχνίδι και έφεραν το ματς στα ίσα (10-10), σκορ που ήταν και το αποτέλεσα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ένωση έκανε ένα... πέταγμα στα πρώτα 10 λεπτά και κατάφερε να δείξει εξαιρετική επίθεση και άμυνα, με έναν Καφφάτο που με τις αποκρούσεις του, έσπρωξε ακόμα περισσότερο την ομάδα στη νίκη. Αυτό το γεγονός την βοήθησε στο να δημιουργήσει μια διαφορά κάποιων πόντων (2-3) και να την διατηρήσει και στην πορεία, εύκολα ή δύσκολα κάποιες φορές. Τα λεπτά περνούσαν και το πάθος που έδειχναν οι «κιτρινόμαυροι» τους έδινε την δυνατότητα να δείχνουν πως αυτός ο τίτλος εν χάνεται. Έτσι από το 23-20 η ΑΕΚ έφτασε άνετα στο 27-23 και κατέκτησε την κούπα, που ήταν ο στόχος της από την αρχή της σεζόν.

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 27-23

Τα δεκάλεπτα: 1-2, 6-6, 10-10 (ημχ.), 15-13, 21-17, 27-23
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 4, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 10, Τσακνής, Σύγγαρης, Ασαρίδης, Οικονόμου, Αλβανός 3, Ναουμίδης, Τσαούσης 1, Παπαδιονυσίου, Κουρέτα, Παπαδόπουλος 2, Χερουβείμ.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας, Παλάσκας 6, Γουργούμης, Πίτσιος, Αποστολίδης, Κοκκώνης 3, Αποστολίδης, Ορφανουδάκης, Πετρίδης, Ιωαννίδης, Τσακίρης 6, Περβανάς, Τσάτσος 4, Καράγγελος, Τσίλης, Σεβαστίδης 4. Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Παρατηρητής: Μπεμπέτσος, δίλεπτα: 8-6, πέναλτι: 4/4-4/4.
Κόκκινες: 59:39: Καφφάτος, Τσακίρης (απώθησαν βίαια αντίπαλο, κρατήθηκαν δελτία).