Τσάμπα-ήττα η ΑΕΚ, μοιραίος ο «Ντέλι»

16:42 13/12/2014 - Πηγή: AEK365

Μια «εκνευριστική» ήττα υπέστη η ΑΕΚ στα Τρίκαλα, πληρώνοντας το γεγονός πως δεν «κλείδωσε» έγκαιρα τον αγώνα και στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό είχε δύο κάκιστες επιλογές στην επίθεση με μοιραίο πρωταγωνιστή τον Τόμας Ντελινινκάιτις. Οι πιστοί της Βασίλισσας έκαναν τα πάντα για να βρεθούν στο γήπεδο και έδωσαν ρεσιτάλ με την παρουσία τους, απόλαυσαν έναν καταγαιστικό Ίνγκλις (33 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ωστόσο στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι, που αγνοούσαν τη νίκη

από την 3η αγωνιστική.

Η ΑΕΚ επηρεάστηκε περισσότερο από την καθυστέρηση της έναρξης για 25 λεπτά και μπήκε (για άλλη μια φορά) μουδιασμένα στο παρκέ. Στο 3ο λεπτό βρισκόταν πίσω με 8 πόντους (10-2), όμως σε τρία λεπτά το έφερε στα ίσα (12-12), χάρη σε 8 πόντους του Αθηναίου και ένα λεπτό πριν τη λήξη της α' περιόδου το σκορ ήταν 18-24 με τον Ίνγκλις να φτάνει στους 10. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-24, όμως ο Ίνγκλις ξεκίνησε γκαζωμένος στην επόμενη περίοδο, κάνοντας το 19-30 με δύο τρίποντα.

Συνολικά, όμως, η β' περίοδος ήταν πολύ κακή για την ΑΕΚ. Τα Τρίκαλα απάντησαν στο επιμέρους 1-14 της Ένωσης με ένα δικό τους 11-1, κάνοντας το 39-36. Αιχμή του δόρατος ήταν ο Νικολόπουλος με 3/4 τρίποντα και το ημίχρονο βρήκε τους Θεσσαλούς να προηγούνται με 43-40. Η ΑΕΚ δηλαδή από το +11 του 11ου λεπτού, βρέθηκε στο -3.

Στην γ' περίοδο, η Ένωση, μεταξύ 22ου και 25ου λεπτού μετέτρεψε το 49-44 σε 49-59 με τον Ίνγκλις να φτάνει στους 25. Το 15-0 της ΑΕΚ απαντήθηκε με 10-0 από τα Τρίκαλα, που είχαν πρωταγωνιστή στο β' ημίχρονο τον Καμερουνέζο σέντερ Κάτζι. Η λήξη της περιόδου, πάντως, βρήκε τους κιτρινόμαυρους μπροστά (60-64).

Στο δ' περίοδο, ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο και το φινάλε ήταν δραματικό. Ουσιαστικά, όλα κρίθηκαν από τις κακές επιλογές του Ντελινινκάιτις στο τελευταίο λεπτό. Έχοντας πάρει αέρα από ένα «μεγάλο» τρίποντο, που έκανε το 78-80, 1:30 πριν το τέλος, έκανε δύο καθοριστικά λάθη στις επόμενες επιθέσεις. Μόνος του με το καλάθι, αστόχησε σε λέι απ, αδυνατώντας να κάνει το 78-82, και εν συνεχεία (με το σκορ 81-80) αστόχησε σε «τραβηγμένο» τρίποντο και μοιραία ο αγώνας έληξε υπέρ των Τρικάλων.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 43-40, 60-64, 87-83.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 14, Νικολόπουλος 13, Τρέισι 3, Μπόουι 5, Τσούπκοβιτς 13, Πάνος 3, Σπανός 7, Ματαλόν 5, Κάντζι 21 (11 ριμπ.), Χότζιτς 3.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 8, Σάκοτα 15 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Κασελάκης 2, Γουίλιαμσον 6, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 8 (5 ριμπ.), Αθηναίου 11, Μιλόσεβιτς, Ίνγκλις 33 (11 ριμπ., 5 ασίστ).

Δείτε πώς μετέδωσε το ματς το aek365, πατώντας ΕΔΩ

17:23 Ξεκινά το ματς

17:15 Οι δύο ομάδες έτοιμες και πάλι για προθέρμανση.

17:10 Τα ματ είναι παρατεταγμένα στο παρκέ. Οι αστυνομικές δυνάμεις έκαναν χρήση χημικών. Με πετσέτες στα πρόσωπα οι παίκτες. Αιτία της έντασης ο κακός σχεδιασμός της Αστυνομίας, ως προς την τοποθέτηση των οπαδών της ΑΕΚ, πάνω από τους φανατικούς των Τρικάλων.

17:05 Το παιχνίδι δεν έχει ξεκινήσει ακόμη

16:59 Ο κόσμος της ΑΕΚ σιγά-σιγά μαζεύεται στο πέταλο, αλλά υπάρχει ένταση στο γήπεδο με τα ΜΑΤ.

16:55 Κανονικά στη 12άδα ο Νώντας Παπαντωνίου, επιστρέφει σε χρόνο ρεκόρ μετά τον τραυματισμό του.

16:50 «Λόγω συγκυριών και προγράμματος, έχουμε μείνει πίσω και υπάρχει πίεση. Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Η ΑΕΚ είναι πολύ δυνατή ομάδα και με τις δύο τελευταίες προσθήκες θα διεκδικήσει είσοδο στη 4άδα ή 6άδα. Χρειάζεται συγκέντρωση στην άμυνα», δηλώνει ο Κώστας Παπάζογλου, συνεργάτης του Κώστα Φλεβαράκη.

16: 45 «Είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, έχουμε διαβάσει τον αντίπαλο και είναι πολύ καλή ομάδα. Τα «κλειδιά» είναι να είμαστε συγκεντρωμένοι 40 λεπτά, να κάνουμε την τακτική μας πράξη και να αποφύγουμε λάθη που έγινα το προηγούμενο Σάββατο», δηλώνει στην κάμερα της NOVA ο Άγγελος Κορωνιός.

16:40 Προθερμαίνονται οι δύο ομάδες. Λίγος, προς το παρόν, ο κόσμος στο γήπεδο.