Νίκη παραμονής με 1-0 κόντρα στη Μορεϊρένσε πέτυχε η Ακαδέμικα.
Η Ακαδέμικα άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό και κράτησε ως το τέλος αμυντικά.

Ζιλ Βιθέντε- Ολιανένσε: 2-0
(Βιέιρα 24', Πεϊσότο 50' πεν.)

Ανάσα πήρε η Ζιλ Βιθέντε που επικράτησε με 2-0 της Ολιανένσε.
Η Ζιλ Βιθέντε άνοιξε το σκορ με τον Βιέιρα στο 24ο λεπτό, ενώ στο 50' ο Πεϊσότο με πέναλτι έκανε το 2-0σε φάση που αποβλήθηκε και ο Φερνάντες της Ολιανένσε.

Ρίο Άβε- Μπέρια Μαρ: 2-1
(Μπράγκα 62', Ροντρίγκες 90+5'-

Γιαζάλδε 25')

Ευρωπαϊκά όνειρα συνεχίζει να κάνει η Ρίο Άβε μετά και από τη νίκη της με 2-1 κόντρα στην Μπέιρα Μαρ.
Η Μπέιρα Μαρ έκανε το 1-0 με τον Γιαζάλδε στο 25ο λεπτό, αλλά στο 62' ο Μπράγκα έκανε το 1-1 και στις καθυστερήσεις ο Ροντρίγκες έδωσε τη νίκη στη Ρίο Άβε.

Γκιμαράες- Πάσος Φερέιρα: 2-2
(Ροντρίγκες 48', Μπαλντέ 75'- Κάρλος 57', Καετάνο 87')

Στο 2-2 έμεινε η Γκιμαράες με την Πάσος Φερέιρα με τη δεύτερη να χάνει έδαφος στο κυνήγι της 3ης θέσης.
Η Γκιμαράες άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό με τον Ροντρίγκες, ενώ ο Κάρλος ισοφάρισε στο 57'. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου τα προβάδισμα στο 75' με τον Μπαλντέ, αλά ο Καετάνο έκανε το τελικό 2-2 στο 87'.

Σπόρτινγκ Λ.- Νασιονάλ Μαδέιρα: 2-1
(Καπέλ 6', Ρόχο 86'- Καντέιας 74')

Ακόμη κι Ευρώπη βλέπει πλέον η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που επικράτησε με 2-1 της Νασιονάλ Μαδέιρα.
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό ο Καπέλ, ενώ ο Καντέιας ισοφάρισε στ 74'. Τη νίκη στη Σπόρτινγκ έδωσε ο Ρόχο με γκολ στο 86' ενώ στο 90' αποβλήθηκε ο Μορέιρα της Νασιονάλ Μαδέιρα.