Ξύπνησε και νίκησε

23:40 28/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE 8ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η αγωνιστική ΜΙΛΑΝ-ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ: 2-0 ΓΗΠΕΔΟ: Σαν Σίρο Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος η Μίλαν καθάρισε το παιχνίδι με την Βικτόρις Πλζεν επικρατώντας με 2-0. Η πρώτη ευκαιρία ανήκε στους Τσέχους όταν μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπακός έκανε την κεφαλιά ψαράκι και
η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Δύο λεπτά μετά εξ επαφή ο Κασάνο πλάσαρε πάνω στον Τσεχ. Το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό με τον Πίλαρ στο 16' να σουτάρει μόλις άουτ. Η Μίλαν έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν ο Ιμπραΐμοβιτς βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσεχ. Μόλις στο 52' στο δεύτερο μέρος η Μίλαν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσισόφσκι μέσα στην περιοχή. Ο Ιμπραΐμοβιτς δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ. Ο Κασάνο στο 59' δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Τσεχ αλλά επτά λεπτά μετά δεν αστόχησε και έκανε το 2-0 (ήταν το γκολ 2.000 της Μίλαν επί θητείας Μπερλουσκόνι). Η Βικτόρια πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο ψάχνοντας ένα γκολ αλλά δεν τα κατάφερε. ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Νέστα, Αμπάτε (87'Ντε Σκίλιο), Τιάγκο Σίλβα, Αντονίνι (78'Ταϊβό), Φαν Μπόμελ, Νοτσερίνο, Σέεντορφ (71'Ακουιλάνι), Εμάνουελσον, Ιμπραΐμοβιτς, Κασάνο. ΒΙΚΤΟΡΙΑ: Μ.Τσεχ, Λιμπέρσκι, Μπιστρόν, Τσισόφσκι, Πίλαρ (76'Φίλο), Χόρβαθ, Πετρζέλα, Γίρανεκ, Κόλαρ (91'Νταρίντα), Ραϊτοράλ, Μπακός (67'Ντουρίς).