Ζωντανές οι ελπίδες για Μεξικό (VIDEO)

14:23 12/10/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΖΩΝΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ, ΒΟΡΕΙΑΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΑΡΑΪΒΙΚΗΣ

ΜΕΞΙΚΟ-ΠΑΝΑΜΑΣ 2-1

Το καταπληκτικό γκολ του Ραούλ Χιμένεθ πέντε λεπτά πριν το τέλος ήταν λυτρωτικό για το Μεξικό μιας και κέρδισε 2-1 τον Παναμά και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ της Βραζιλίας. Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο ο Ορίμπε Περάλτα έκανε

το 1-0 για τους γηπεδούχους με τον Παναμά να ισοφαρίζει με τον Λουίς Τεχάδα στο 81' πριν ο Ραούλ Χιμένεθ με γκολ αλά Ριβάλντο διαμορφώσει το τελικό 2-1. Πλέον το Μεξικό έχει 11 βαθμούς και αυτή την στιγμή διατηρεί την θέση για τα μπαράζ ενώ βρίσκεται τρεις βαθμούς μακριά από την 3η θέση που δίνει απευθείας εισιτήριο για Βραζιλία. Πλέον οι Μεξικανοί για να προκριθούν απευθείας θα πρέπει να κερδίσει μέσα στην Κόστα Ρίκα, να ηττηθεί η Ονδούρα από την αδιάφορη Τζαμάικα αλλά και να καλυφθεί η διαφορά τερμάτων.

ΟΝΔΟΥΡΑ-ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 1-0

Την 3η θέση που οδηγεί απευθείας στα τελικά του Μουντιάλ κράτησε η Ονδούρα που επικράτησε της δεύτερης Κόστα Ρίκα με 1-0 χάρη σε τέρμα του Τζέρι Μπένγκτσον στο 65ο λεπτό με τους Κοσταρικανούς να έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση για τα τελικά. Σημειώνεται πως η Ονδούρα θα βρισκόταν από χθες στα τελικά αν δεν υπήρχε νικητής στο Μεξικό-Παναμάς και τώρα θέλει ένα βαθμό κόντρα στην Τζαμάικα για να πάρει την πρόκριση.

ΗΠΑ-ΤΖΑΜΑΪΚΑ 2-0

Οι Αμερικανοί βρίσκονται ήδη στην τελική φάση του Μουντιάλ και τα ξημερώματα στέρησαν αυτή την δυνατότητα στην Τζαμάικα με το τελικό 2-0 να σβήνει κάθε ελπίδα πρόκρισης για τους φιλοξενούμενους. Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση σημείωσαν ο Γκρέιχαμ Σούζι στο 77' και ο Τζόζι Αλτιντόρ στο 81ο λεπτό.

1. ΗΠΑ 19 (12-6)
2. Κόστα Ρίκα 15 (11-6)
3. Ονδούρα 14 (11-10)
4. Μεξικό 11 (6-7)
5. Παναμάς 8 (8-10)
6. Τζαμάικα 4 (3-11)