Αυτή τη φορά τερμάτισε (πρώτος)!

16:31 3/9/2011 - Πηγή: Gazzetta
Έχοντας μάθει το μάθημά του ο Γιουσέιν Μπολτ αυτή τη φορά ήταν προσεκτικός. Νίκη και χρυσό μετάλλιο για τον Τζαμαϊκανό στα 200μ. Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Τσιτσέροβα στο ύψος, ήττα για τον Τόρκιλντσεν στον ακοντισμό. Όγδοη και προτελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στίβου στην Νταεγού και το πρόγραμμα περιλάμβανε επτά τελικούς αγωνισμάτων. Μεταξύ άλλων, τα φώτα ήταν στραμμένα στον Γιουσέιν Μπολτ, ο οποίος λίγες μέρες μετά την ακύρωσή του στον τελικό των 100μ, αυτή τη φορά φρόντισε να είναι πιο προσεκτικός, υπερασπιζόμενος με επιτυχία τον τίτλο που είχε
κατακτήσει πριν από δύο χρόνια στο Βερολίνο. Ο Τζαμαϊκανός πρωταθλητής τερμάτισε άνετα πρώτος με 19.40 σημειώνοντας την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Αμερικανός Γουόλτερ Ντιξ με 19.70 και στην τρίτη ο Γάλλος Κριστόφ Λεμέτρ με 19.80, που είναι και νέο εθνικό ρεκόρ. Έχασε ο Τόρκιλντσεν Ο Αντρέας Τόρκιλντσεν ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό, να όμως που έπειτα από αρκετά χρόνια είδε την... πλάτη κάποιου άλλου. Νικητής από το 2007 κι έπειτα σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις ο Νορβηγός πρωταθλητής περιορίστηκε αυτή τη φορά στη δεύτερη θέση, μιας και ο Ματίας Ζόρντο ήταν εκείνος που έκανε την έκπληξη. Με βολή στα 86.27μ ο Γερμανός ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου αφήνοντας πίσω του τον κορυφαίο του αγωνίσματος με 84.78μ. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Κουβανός Γκιγέρμο Μαρτίνες με 84.30μ. «Έπεσε» και η Βλάσιτς! Από το θρόνο της κατέβηκε, όμως, και η Μπλάνκα Βλάσιτς, αφού η Άννα Τσιτσέροβα αποδείχθηκε πολύ... σκληρή για να χάσει. Η Ρωσίδα άλτρια με επίδοση στα 2.03 αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια, αφήνοντας πίσω της την Κροάτισσα που αν και πέρασε το ίδιο ύψος είχε χειρότερες προσπάθειες. Στην 3η θέση κατετάγη η Ιταλίδα Αντονιέτα Ντι Μαρτίνο με 2.00μ που πρόσφερε το πρώτο μετάλλιο στη χώρα της στην Νταεγού. «Σίφουνας» η Σίμπσον Λίγη ώρα μετά την «τρελή» κούρσα στα ημιτελικά, όπου σημείωσε την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο με 12.36, η Σάλι Πίρσον επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στα 100μ εμπόδια γυναικών. Η Αυστραλή πρωταθλήτρια 12.28 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ακολουθούμενη από τις Αμερικανίδες Ντανιέλε Κάραθερς και Ντον Χάρπερς με 12.47 με το φώτο φίνις να τις κατατάσσει 2η και 3η αντίστοιχα. Κορυφαίος ο Κίπροπ Το όνομά του με χρυσά γράμματα έγραψε στην ιστορία των 1.500μ ο Άσμπελ Κίπροπ. Ο Κενυάτης πρωταθλητής κατέκτησε τον τίτλο στα 1.500μ και έγινε μόλις ο τρίτος δρομέας που κατέχει ταυτόχρονα και τον τίτλο του χρυσού ολυμπιονίκη. Παράλληλα, φρόντισε ώστε να παραμείνει σε αφρικανικά χέρια το χρυσό μετάλλιο, καθώς από το 1987 μέχρι σήμερα κανείς άλλος αθλητής εκτός Αφρικής δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει. Ο Κίπροπ τερμάτισε πρώτος σε 3.35.69, με δεύτερο τον συμπατριώτη του Σίλας Κιπλάγκατ με 3.35.92 και τρίτο το Μάθιου Τσέντροβιτς (ΗΠΑ) 3.36.08. ΗΠΑ στα 4Χ400μ. Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ400μ γυναικών των ΗΠΑ ήταν η νικήτρια στον τελικό του αγωνίσματος, με τις Άλισον Φέλιξ