Είχε... Μαρκαριάν! (video)

Η ατυχία χτύπησε την πόρτα της Κολομβίας, η οποία μετά από σωρεία ευκαιριών με χαμένο πέναλτι και δύο δοκάρια, γνώρισε την ήττα στην παράταση από το Περού και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κόπα Αμέρικα. Το Περού έκανε την έκπληξη και πέρασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης επικρατώντας με 2-0 της Κολομβίας στην παράταση. O Σέρχιο Μαρκαριάν είχε διαβάσει καλά το παιχνίδι των Κολομβιανών, αλλά είχε και την τύχη με το μέρος του, αφού το σκορ θα μπορούσε βάσει ευκαιριών να είναι
αντίστροφο. Οι Κολομβιανοί έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στην κορυφαία ευκαιρία του ματς με το χαμένο πέναλτι στην κακή εκτέλεση του Φαλκάο στο 65', ενώ στην κανονική διάρκεια του αγώνα είχαν την ατυχία η μπάλα να σταματήσει στο δοκάρι δύο φορές. Μία με τον Ντάιρο Μορένο και μία με τον Φρέντι Γκουαρίν μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια στο 92'. Αυτό μάλλον απογοήτευσε τους Κολομβιανούς και ανέβασε την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών από το Περού, οι οποίοι αν και σφιχτοί στην άμυνα, επιθετικά είχαν να επιδείξουν μόλις δύο καλές φάσεις για γκολ στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Μία σε κάθε ημίχρονο. Από εκεί και πέρα, με το 0-0 στα μάτριξ, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση όπου ο Κολομβιανός τερματοφύλακας, Λουίς Μαρτίνεζ, παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και με δύο σοβαρά λάθη δέχθηκε ισάριθμα τέρματα. Στο 101ο λεπτό, μετά από ασταθή απόκρουση του Μαρτίνεζ, ο Κάρλος Λομπατόν πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 0-1, ενώ η σεμνή τελετή έλαβε και τυπικά τέλος στο 112΄ όταν ο Χουάν Μανουέλ Βάργκας έπιασε ένα πολύ καλό σουτ μέσα από την περιοχή και έκανε το 0-2 δίνοτας την πρόκριση στο Περού. Πανευτυχής ο Σέρχιο Μαρκαριάν για την πρόκριση στα ημιτελικά περιμένει τον επόμενο αντίπαλο της ομάδας του, ο οποίος θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης Αργεντινή - Ουρουγουάη (01:15).   Οι συνθέσεις: Κολομβία: Λουΐς Μαρτίνες, Σούνινγκα, Λουΐς Περέα, Γέπες, Αρμέρο, Κάρλος Σάντσες (113' Τζάκσον Μαρτίνες), Γκουαρίν, Λουΐς Αγκιλάρ (115' Τεόφιλο Γκουτιέρες), Ντάιρο Μορένο, Γκουστάβο Αντριάν Ράμος (72' Ούγκο Ρονταγέγκα), Φαλκάο. Περού: Ραούλ Φερνάντες, Ρεβορέδο, Κριστιάν Ράμος, Αλμπέρτο Ροντρίγκες, Βίλτσες, Μπαλμπίν, Κρουσάδο (118' Μπαγιόν), Αντβίνκουλα (46' Λομπατόν), Τσιρόκε (96' Γιοτούν), Βάργκας, Γκερέρο.