«Φωτιά» στην κορυφή!

Η νέα απώλεια βαθμών της ΤΣΣΚΑ στο Ροστόφ (1-1), η νίκη της Διναμό επί της Άμκαρ (3-0) και η νίκη της Ζενίτ στο Καζάν (3-2), έχουν βάλει... φωτιά στην κορυφή της ρωσικής πρέμιερ λιγκ! «Αγνώριστη» και πάλι η ΤΣΣΚΑ Η ΤΣΣΚΑ ήταν για ακόμη μία αγωνιστική κάκιστη και έμεινε στο 1-1 με την Ροστόφ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με απευθείας
εκτέλεση φάουλ του Κρουγκλόφ μόλις στο 5', με τον Γκαμπούλοφ, που έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με τους Μοσχοβίτες, να μην εκτιμά σωστά την πορεία της μπάλας και να δέχεται το γκολ... Η Ροστόφ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν με τίποτα να βρουν ρυθμό και να αναπτυχθούν σωστά. Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λίγες και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο οι παίκτες του Σλούτσκι ήταν καλύτεροι, όμως και πάλι αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα στην δημιουργία. Παρόλα αυτά κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Ντουμπία, ο οποίος συνεχίζει να βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση, στο 65', όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, καθώς το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Ακάθεκτη η Διναμό! Η Διναμό συνέχισε τις εκπληκτικές της εμφανίσεις, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην «Χίμκι Αρένα» απέναντι στην Άμκαρ, της οποίας επιβλήθηκε άνετα με 3-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10' με τον Βορόνιν. Οι Μοσχοβίτες ήταν καταιγιστικοί, έχασαν πολλές ευκαιρίες, απειλήθηκαν ελάχιστα και έφτασαν στη νίκη με 3-0 χάρη στα γκολ των Σεμσόφ (59') και Νεκάιτσικ (85'). Τέλος, η Ζενίτ έκανε απίστευτη ανατροπή στο Καζάν, παίρνοντας τη νίκη με 3-2, έστω και αν βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ μόλις στο 23'! Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής Σάββατο (17/09) Τομ Τομσκ-Κρασνοντάρ 0-4 (39' Ζοαοζίνιο, 55' Ερόκιν, 90+2' Μοβσισιάν, 90+3' Ρουί Μιγκέλ) Βόλγκα-Σπαρτάκ Νάλτσικ 1-0 (84' Μαλιάροφ) Κυριακή (18/09) Ροστόφ-ΤΣΣΚΑ 1-1 (5' Κρουγκλόφ - 65' Ντουμπία) Διναμό-Άμκαρ 3-0 (10' Βορόνιν, 59' Σεμσόφ, 85' Νεκάιτσικ) Ρούμπιν-Ζενίτ 2-3 (8' πεν. Νάτχο, 23' Κίσλιακ - 28' Σιρόκοφ, 49', 68' Ντάνι) Σπαρτάκ Μόσχας-Κρίλια Σοβάτοφ (17:30) Τέρεκ Γκρόζνι-Λοκομοτίβ (18:30) Κούμπαν-Ανζί (19:45) Η βαθμολογία 1. Ζενίτ   49 2. Διναμό   47 3. ΤΣΣΚΑ   47 4. Ανζί   40* 5. Λοκομοτίβ   39* 6. Σπαρτάκ Μόσχας   39* 7. Ρούμπιν   38 8. Κούμπαν   37* 9. Κρασνοντάρ   37* 10. Βόλγκα   23 11. Τέρεκ Γκρόζνι   23* 12. Άμκαρ   23 13. Ροστόφ   22 14. Τομ Τομσκ   20 15. Κρίλια Σοβέτοφ   19* 16. Σπαρτάκ Νάλτσικ   17 * Με παιχνίδι λιγότερο. Επόμενη αγωνιστική Ζενίτ-Τομ Τομσκ ΤΣΣΚΑ-Βόλγκα Λοκομοτίβ-Ρούμπιν Κρασνοντάρ-Σπαρτάκ Μόσχας Σπαρτάκ Νάλτσικ-Κούμπαν Κρίλια Σοβέτοφ-Διναμό Άμκαρ-Ροστόφ Ανζί-Τέρεκ Γκρόζνι