Σκόραραν κι άρεσαν όλοι

Η Εθνική Ελλάδος έκανε το 2X2 στο τουρνουά «Akropolis-Eurobank», επικρατώντας 101-67 της Βουλγαρίας. Πολύ ωραίο μπάσκετ από τους παίκτες του Ηλία Ζούρου. Άρεσαν και σκόραραν κι οι δώδεκα που χρησιμοποιήθηκαν. Η Εθνική Ομάδα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο τουρνουά «Akropolis-Eurobank» δεν μπήκε καλά στηξν αρχή του ματς. Όταν, όμως, βρήκαν ρυθμό οι παίκτες του Ηλία Ζούρου, οι Βούλγαροι απλά παρακολουθούσαν τις εξελίξεις. Το 16-13 του πρώτου εξαλέπτου έγινε 31-13 με σερί 15-0, με τη «γαλανόλευκη» να δείχνει σε ακόμη μία αναμέτρηση πως, αν βρει ρυθμό, τρέξει στο γήπεδο και κάνει
το παιχνίδι της, μπορεί να καταστρέψει οποιαδήποτε αντίπαλη άμυνα. Μπράμος, Βασιλειάδης και Καλάθης έδιναν τον ρυθμό, με τους υπόλοιπους να ακολουθούν. Το σερί της Ελλάδος διευρύνθηκε στο 18-0 στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου κι η διαφορά είχε πάρει πια την… ανηφόρα. Η άμυνα των διεθνών έπνιγε τους Βούλγαρους, την ίδια στιγμή που η επίθεση λειτουργούσε ρολόι. Μπράμος και Βασιλειάδης εκτελούσαν από μακριά, κάθε φορά που ο Νικ Καλάθης δεν μοίραζε ή δεν εκτελούσε. Η μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου δημιουργήθηκε δύο λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου (49-23), με το ημίχρονο να τελειώνει 56-32 υπέρ της ομάδας του Ηλία Ζούρου, που έδειξε στο πρώτο εικοσάλεπτο πως τα δύο της δυνατά χαρτιά στην Λιθουανία θα είναι η άμυνα και το γρήγορο παιχνίδι. Για δεύτερο συνεχόμενο ματς το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό για την «επίσημη αγαπημένη». Ο ρυθμός έπεσε, οι Βούλγαροι βρήκαν κενούς διαδρόμους, καθώς η άμυνα μας δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση αυτή του πρώτου ημιχρόνου. Η κακή άμυνα έφερε και κακές επιλογές στην επίθεση, το μυαλό κάπως θόλωσε (σ. σ. λογικό μιας και βρισκόμαστε στο τέλος της προετοιμασίας και βγαίνει η κούραση), κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Βούλγαροι και μάζεψαν κάπως τη διαφορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, η «γαλανόλευκη» πήρε και πάλι μπροστά, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +35 (95-60). Επέβαλε και στο τελευταίο δεκάλεπτο τους νόμους της στο παρκέ και διέσυρε τους... άτυχους Βούλγαρους. Η ελληνική ομάδα πίεσε στην άμυνα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έδειξε για ακόμη ένα ματς πως όποιος την υποτιμήσει στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας θα το πληρώσει. Τα δεκάλεπτα: 31-13, 56-32, 74-56, 101-67 Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 15 (3/7τρίπ., 3ασ.), Σλούκας 8 (0/2τρίπ., 4ασ.), Ζήσης 6 (1/2τρίπ.), Ξανθόπουλος 2 (5ασ., 3κλ.), Καλάθης 9 (1/2τρίπ., 3ασ., 3λ.), Φώτσης 10 (2/2τρίπ.), Παπανικολάου 4 (0/1τρίπ., 8ρ.), Μπράμος 11 (3/4τρίπ.), Μαυροειδής 13 (6ρ.), Κουφός 10, Βουγιούκας 11, Καϊμακόγλου 2 (0/1τρίπ., 10ρ.) Βουλγαρία (Μπαρκόφσκι): Ιβάνοφ Ντ. 14 (0/3τρίπ., 3ασ., 4κλ.), Ιβάνοφ Κ. 9 (1/3τρίπ., 6ρ.), Αβράμοφ 2 (3ασ.), Κοστόφ 6 (0/2τρίπ., 4λ.), Βιντένοφ 12 (2/8τρίπ., 3ασ., 5λ.), Μαρίνοφ, Ρόουλαντ 11 (1/2τρίπ.), Γκεοργκίεφ Ζ. Γκεοργκίεφ Ζ. (0/2τρίπ.), Γκρούεφ 2, Μπάνεφ, Βαρμπάνοφ 11 (5ρ.) Συνολική στατιστική: Ελλάδα: 28/47δίπ., 10/21τρίπ., 15/24β., 27-14ρ., 24ασ., 9κλ., 1κοψ., 12λ. Βουλγαρία: 24/39δίπ., 4/20τρίπ., 7/12β., 16-9ρ., 16ασ., 10κλ., 1κοψ., 20λ. &a