Σοκ στο τέλος για Μονπελιέ!

Η πρωτοπόρος Μονπελιέ βρέθηκε να προηγείται με 2-0 της Μπρεστ στο ημίχρονο, όμως οι «μπρεστουά» με αντεπίθεση στο δεύτερο κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (2-2)! Απίστευτη ανατροπή για Τουλούζ (3-2 από 0-2 την Μπορντό)! Σοκ για Μονπελιέ! Η Μπονπελιέ έφτασε μία ανάσα από την νίκη στο «Φρανσίς Λε Μπλε» απέναντι στην Μπρεστ, όμως παρότι βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση στο δεύτερο κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο,
με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ καλύτεροι στο πρώτο και τους «μπρεστουά» στο δεύτερο. Ο Ολιβιέ Ζιρού ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 19' για την ομάδα του Ρενέ Ζιράρ, ενώ ο Γάλλος επιθετικός με πολύ ωραία κεφαλιά ψαράκι έκανε και το 2-0 στο 41'. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική, με τους γηπεδούχους να φτάνουν αρχικά στην μείωση του σκορ μρ τον Μπεν Μπασάτ στο 70' και τελικά έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 88' με τον Τζεντινέλι! Η Μονπελιέ αναδείχθηκε ισόπαλη για πρώτη φορά στη σεζόν, βρίσκεται στην κορυφή, όμως είναι πολύ πιθανό όταν τελειώσει η αγωνιστική να έχει πέσει από αυτήν... Απίστευτη με Ριβιέρ η Τουλούζ! Απίστευτη ανατροπή για την Τουλούζ, η οποία βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 2-0 από την Μπορντό, όμως κατάφερε στο δεύτερο 45λεπτο να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει στη νίκη με 3-2 στις καθυστερήσεις! Με τον Εμανουέλ Ριβιέρ για πρώτη φορά στην αποστολή οι «βιολέ» βρέθηκαν με 2-0 πίσω στο σκορ χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Ντιαμπατέ στο 19' και στο 38'. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα τα ήθελε ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Φρανσίς Ζιλό, καθώς αρχικά ο Φρανκ Ταμπανού με πέναλτι μείωσε σε 2-1 στο 53', ο Καπού έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 59' και στη συνέχεια οι Γιρονδίνοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καρασό στο 75'! Ο Ριβιέρ πέρασε στο παιχνίδι στο 78' και στο 1' των καθυστερήσεων πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με την φανέλα της Τουλούζ για να κάνει το 3-2 και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του! Εμφατική... πρώτη για Βαλενσιέν! Η Βαλενσιέν κατάφερε επιτέλους να πάρει την πρώτη της νίκη στη σεζόν. Οι «νορντίστ» υποδέχθηκαν την Ντιζόν, ο Ντανίκ σκόραρε για ακόμη μία φορά, επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, όμως αυτή τη φορά η Βαλενσιέν κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Ο Πιζόλ ήταν εκείνος που... ξεμπλόκαρε, έσπασε το... ρόδι για τη φετινή σεζόν, πέτυχε δύο γκολ (75' και 78'), και έκανε το 3-0, ενώ ο Κοάντ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 79'! Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, με τον Πογέ να βλέπει δεύτερη κίτρινη στο 76'. «Τριάρες» Λοριάν και Νις Η Λοριάν με τα πρώτα γκολ του Αλιαντιέρ μετά την επιστροφή του στη Γαλλία επιβλήθηκε με ε-0 της Σεντ Ετιέν, η οποία μετά το εξαιρετικό της ξεκίνημα στη σεζόν, έμεινε για 4η σερί αγωνιστική χωρίς να γευτεί τη χαρά της νίκης... Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κουταντέρ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Η Νις έφτασε στην πρώτη νίκη της σεζόν με δυσκολία απέναντι στην Αζαξιό. Οι