Να ΄χα χίλια μάτια-Ο Ολυμπιακός σκόρπισε τον ΠΑΟΚ με 4-0!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο θριαμβευτής στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» σκόρπισαν 4-0 τον ΠΑΟΚ στο «Γ.Καραϊσκάκης», που έμοιαζε παραδομένος στις ορέξεις των Πειραιωτών.

Σκόρερ του αγώνα ήταν οι Μήτρογλου (36΄), Σαβιόλα (60΄), Φουστέρ (74΄) και Κάμπελ (80΄), με τον τελευταίο να ψηφίζεται και πολυτιμότερος παίκτης.

Πλέον ο Ολυμπιακός

προελαύνει στην κατάταξη με διαφορά έξι βαθμών από τον «Δικέφαλο του Βορρά» και 13 από τον τρίτο, Ατρόμητο, μετά από 11 αγωνιστικές.

UPDATE - Λήξη του αγώνα με θριαμβευτή τον Ολυμπιακό! Τελικό σκορ 4-0.

3 λεπτά οι καθυστερήσεις.

83' Δοκάρι με τον Φουστέρ ο Ολυμπιακός. O Χολέμπας γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Ισπανός, μετά το σουτ του, είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Χακόμπο.

80' ΓΚΟΟΟΟΛ 4-0. Ασταμάτητοι οι Πειραιώτες!!! Σκόρερ ο Κάμπελ που δικαιούται ένα γκολ σήμερα, καθώς έχει μοιράσει δύο ασίστ.

77' Διπλή αλλαγή για τον Ολύμπιακό. Ο Μασάντο και ο Μπονγκ στις θέσεις των Μήτρογλου και Μανιάτη αντίστοιχα.

74' ΓΚΟΟΟΛ 3-0. Πάρτι για τους ερυθρόλευκους στο «Καραϊσκάκη». Σκόρερ ο Νταβίντ Φουστέρ με κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ.

72' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο νεοεισελθών Βούκιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

70' Αλλαγή για τον «Δικέφαλο του Βορρά». Ο Νίνης στη θέση του Λάζαρ.

64' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του 2ου σκόρερ Σαβιόλα, ο Τσόρι.

63' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Σαλπιγγίδη ο Βούκιτς.

60' ΓΚΟΟΟΟΛ 2-0 ο Ολυμπιακός. Σκόρερ ο Χαβιέ Σαβιόλα με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Κάμπελ.

Ο Στέφενς βλέπει τα δύσκολα και σηκώνει κι αυτός με τη σειρά του τον Βούκιτς, που τον έχει δικαιώσει ουκ ολίγες φορές!

Ο Μίτσελ σηκώνει για προθέρμανση τους Μπονγκ, Τσόρι και Μασάντο.

Έναρξη του δευτέρου μέρους. Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Ο Χουμπ Στέφενς σηκώνει για ζέσταμα τον Ολίσε. Τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτο μέρος.

36' ΓΚΟΟΟΟΟΛ. Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ με τον «συνήθη ύποπτο» Κώστα Μήτρογλου. Ο Κάμπελ, που δημιουργεί πολλά προβλήματα από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Μήτρογλου με ένα άγγιγμα έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Χακόμπο.

35' Ο Κάμπελ ξεκινά επέλαση από τα δεξιά, σουτάρει, αλλά ο Χακόμπο μπλοκάρει τη μπάλα.

29' Κάθετη πάσα του Λούκας στον Σαλπιγγίδη, ο Μανωλάς απομακρύνει.

23' Κίτρινη κάρτα στον Λάζαρ για φάουλ πάνω στον Κάμπελ.

Κατοχή μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού 68%-32%.

16' Το πρώτο σουτ στο ματς από τον Μανιάτη, η μπάλα άουτ.

Παιχνίδι τακτικής και από τις δύο ομάδες, χωρίς φάσεις στα πρώτα 15 λεπτά.

5' Ο Λίνο έκανε τη σέντρα από αριστερά, αλλά ο Ρομπέρτο έκανε έξοδο και μπλόκαρε τη μπάλα.

4' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό που κέρδισε ο Κώστας Μήτρογλου.

Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα οι ερυθρόλευκοι.

Η ατμόσφαιρα στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέμπας, Μανωλάς, Σιόβας, Μανιάτης, Σάμαρης, Κάμπελ, Φουστέρ, Σαβιόλα, Μήτρογλου.

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Χακόμπο, Σκόνδρας, Λίνο, Κατσουράνης, Κατσικάς, Λάζαρ, Τζιόλης, Λούκας, Στοχ, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.

Νωρίτερα στις υπόλοιπες αναμετρήσεις...

Πανιώνιος-Ατρόμητος 2-1

Την τέταρτη εφετινή του νίκη σημείωσε ο Πανιώνιος. Οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν 2-1 του Ατρόμητου και πήραν βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Τα τέρματα της ομάδας του Παντελή σημείωσαν οι Γιάννου (5') και Αραβίδης (38'-πέναλτι). Για τον Ατρόμητο, ο οποίος παρά την ήττα παρέμεινε στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα, σκόραρε ο Δημούτσος στο 70'.

Παναιτωλικός-Λεβαδειακός 2-1

Αήττητος συνεχίζει στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός. Η ομάδα του Μάκη Χάβου επικράτησε 2-1 του Λεβαδειακού και παραμένει αήττητη στην έδρα της (4 νίκες-2 ισοπαλίες). Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσε ο Μπικέ (17`, 49`), ενώ για τον Λεβαδειακό είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μουλόπουλος (43`). Η ομάδα της Βοιωτίας ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κονέ στο 55΄.

Βέροια-Καλλονή 0-3

Νέο εκτός έδρας «τρίποντο», το τρίτο εφετινό, για την Καλλονή. Η ομάδα της Λέσβου νίκησε 3-0 την Βέροια στην Ημαθία δίνοντας συνέχεια στις πολύ καλές εκτός έδρας εμφανίσεις. Ο Γιονάν Γκαρσία άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 7ο λεπτό, στο 27` ο Ποντάνι διπλασίασε τα τέρματα της Καλλονής, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λεοζίνιο στο 79`.

Εργοτέλης-Πανθρακικός 3-1

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Εργοτέλης, επικρατώντας 3-1 του Πανθρακικού στο Ηράκλειο, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Οι Βερπακόφσκις (45΄), Ρομάνο (60΄) και Διαμαντάκος (90+1΄) πέτυχαν τα γκολ των νικητών, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Τζάνη στο 11΄. Αγωνίστηκαν, όμως, με παίκτη λιγότερο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, λόγω αποβολής του Εμπόου στο 28΄.

Κάντε like στην σελίδα μας στο Facebook και ακολουθήστε μας στο Twitter.