Euroleague: Απόψε ο τελικός ανάμεσα σε Φενερμπαχτσέ και ΤΣΣΚΑ

Φενερμπαχτσέ και ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα είναι οι αντίπαλοι αύριο στις 9 το βράδυ στο τελικό της Euroleague.

Η τουρκική ομάδα νίκησε στην παράταση την Λαμποράλ Κούτσα (88-77), με τους Βάσκους να μην καταφέρνουν να φτάσουν στην κορυφή της μπασκετικής Ευρώπης.

Με καλάθι του Κώστα Σλούκα 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (συνολικά ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 13 πόντους), η Φενερμπαχτσέ ισοφάρισε

και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση (72-72).

Η Λαμποράλ ήταν άτυχη καθώς είχε την τελευταία επίθεση στο παιχνίδι. Όμως η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι. Μπήκε και βγήκε από το καλάθι στο σουτ του Άνταμς και όλα κρίθηκαν στην παράταση…

Συγκλονιστική ήταν η εμφάνιση του Γιάννη Μπουρούση στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης (22 πόντους, 10 ριμπάουντ, αλλά άποντος στην παράταση) αλλά δεν ήταν αρκετή για να στείλει την ομάδα του στον τελικό.

Στο έξτρα πεντάλεπτο «πρωταγωνιστής» ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ο οποίος πέτυχε 9 πόντους και είχε καθοριστική συμβολή στη νίκη της τουρκικής ομάδας η οποία πλέον θα διεκδικήσει το τρόπαιο από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.