Χιλιάδες δρομείς στην ημιμαραθώνια γιορτή της Αθήνας

Με μεγάλη επιτυχία στέφτηκε ο 2ος Ημιμαραθώνιος, η γιορτή της Αθήνας και του αθλητισμού, που ξεκίνησε στην πλατεία Συντάγματος στις 9.00 το πρωί και έδωσε την ευκαιρία σε χιλιάδες δρομείς που είχαν από νωρίς κατακλύσει τη λεωφόρο Αμαλίας, να ξεχυθούν στο κέντρο της Αθήνας μόλις έδωσαν την εκκίνηση μπροστά από το Μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ,

Κώστας Παναγόπουλος και η πρόεδρος του ΟΠΑΝΔΑ Nέλλη Παπαχελά.

Λίγα λεπτά αργότερα μπροστά από το Ζάππειο Μέγαρο τερμάτισαν οι νικητές του αγώνα των 3χλμ. Πρώτος αναδείχθηκε ο Διομήδης Μπακατσέλος με χρόνο 09.03, δεύτερος ο Τζώρτζης Ξυπολυτίδης με 09.26 και τρίτος ο Χρήστος Παπαγιάννης με 09.53. Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Αλεξάνδρα Ανυφαντή με 12.17, δεύτερη η Έλενα Μπάμπου με 12.42 και τρίτη η Χριστιάνα Καραντώνη με 13.04

O Κώστας Πούλιος με 1.09.07 και η Μάγδα Γαζέα με 1.17.54 είναι οι μεγάλοι νικητές του 2ου Ημιμαραθωνίου Αθηνών και του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Την δεύτερη θέση στους άνδρες κατέκτησε ο Γιώργος Καραβίδας με χρόνο 1.10.10 και την τρίτη ο Αντώνης Παπαδημητρίου με 1.12.12. Στις γυναίκες δεύτερη τερμάτισε η Ντενίζ Δημάκη με 1.22.23 και τρίτη η Παναγιώτα Βλαχάκη με 1.24.17.

Με τον αγώνα των 5 χλμ έπεσε η αυλαία του 2ου Ημιμαραθωνίου της Αθήνας που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ και ο Δήμος Αθηναίων. Νικητές αναδείχθηκαν ο Κωστής Δρόσος και η Βαλεντίνα Μιχαηλόβα με χρόνους 16.53 και 19.38 αντιστοίχως. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Προκόπης Χατζάκης με 16.58 και την τρίτη ο Ντιάλο Γέρο Πιάλο με 18.11 Τη δεύτερη θέση στις γυναίκες κατέλαβε η Αγγελική Καλύβα με 21.55 και την Τρίτη η Τζούλια Σολόποβα από τη Ρωσία με χρόνο 22.39.