«Ηρωική έξοδος» για τον Παναθηναϊκό

Το colpo grosso επιχείρησε να κάνει ο Παναθηναϊκός, νικώντας την Τότεναμ στην Αγγλία, και παίρνοντας αυτός το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Europa League. Τελικά, αν και έδειξε ιδιαίτερο πάθος και αγωνιστική διάθεση (κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου σημείωσε και γκολ), δεν τα κατάφερε: ηττήθηκε με σκορ 3-1 ολοκληρώνοντας έτσι την παρουσία του για φέτος, στην Ευρώπη.

Η Τότεναμ προηγήθηκε με τον Αντεμαγιόρ

στο 29ο λεπτό, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Τα δεδομένα άλλαξαν στην επανάληψη, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με τον Ζέκο στο 55ο λεπτό και να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ, χάνοντας μάλιστα, μία εξαιρετική ευκαιρία με τον Τοτσέ.

Ωστόσο ήταν η Τότεναμ αυτή που σημείωσε δεύτερο γκολ (στο 76ο λεπτό με τον Ντέμπσεϊ), βάζοντας ταφόπλακα στα «πράσινα» όνειρα. Το τρίτο γκολ των Άγγλων ήρθε μάλλον «φυσιολογικά» (Ντεφό στο 83ο λεπτό) και η παράσταση έλαβε τέλος.