«Πράσινη» προπόνηση

Ο Παναθηναϊκός σε… στυλ προπόνησης συνέτριψε με 102-71 τον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 2-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης της Α1. Μία νίκη χρειάζονται ακόμη οι «πράσινοι» (επόμενο ματς στο «Βενετόκλειο» το Σάββατο), για να δώσουν το παρών στους τελικούς.

Έχοντας ως καλύτερους παίκτες τους Μάριτς (16π.) και Γιασικεβίτσιους (14π.), το «τριφύλλι» πραγματοποίησε… υγιεινό

περίπατο, με την ομάδα της Ρόδου να αντιστέκεται μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (28-20).

Οι φιλοξενούμενοι από τη δεύτερη περίοδο και μετά έχασαν την επαφή στο σκορ, με το τελικό αποτέλεσμα να αντικατοπτρίζει την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Χάτεν (17π.) και Τσάμης (13π.) οι κορυφαίοι της ομάδας της Ρόδου.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 28-20, 51-33, 72-46, 102-71

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 16, Περπέρογλου 8, Λόγκαν 9, Σάτο 8, Π. Καλάθης 13, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας 6, Ν. Καλάθης 3, Σμιθ 11, Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 14.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος, Χάτεν 17, Καλαϊτζής 2, Πάνος 4, Γεωργαλλής 6, Ασημακόπουλος 5, Μπόικιν 2, Χαρίσης 13, Τσάμης 13, Χόπσον 9, Κομποδιέτας, Αυγενικός.