Τα «χρειάστηκε» η Ρεάλ αλλά πέρασε-Προκρίθηκε και η Τσέλσι

Δεχόμενη τεράστια πίεση η Ρεάλ Μαδρίτης παρ’ ότι κέρδισε με 3-0 στην Ισπανία την Ντόρτμουντ παραλίγο να χάσει την πρόκριση στην Γερμανία. Οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν από τα πρώτα λεπτά τη «βασίλισσα» και με το Μάρκο Ρόις στο (24’) και στο (37’) προηγήθηκαν με 2-0. Νωρίτερα, στο (17’) ο Ντι Μαρία αστόχησε από τα 11 βήματα αποτυγχάνοντας να δώσει το προβάδισμα στη Ρεάλ. Τελικά το 2-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού και η Ισπανική ομάδα πανηγύρισε την πρόκριση στους «4» του Champions League.

Στην

άλλη αναμέτρηση της βραδιάς η Τσέλσι απέκτησε προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Άντρε Σούρλ στο (37’). Η αντίπαλός της, Παρί Σεν Ζερμέν έχει στις αποσκευές της το 3-1 από τον πρώτο αγώνα στο Παρίσι αλλά δε κατάφερε να πάρει την πρόκριση καθώς ο Ντε Μπα έχει διαφορετική άποψη και με γκολ που σημείωσε τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ έκανε το 2-0 στέλνοντας την ομάδα του Λονδίνου, στην επόμενη φάση.