311. ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ – ΣΑΡΑΓΟΣΑ (22:00)

12:36 10/12/2012 - Πηγή: TNSite
* Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της αγωνιστικής: Εσπανιόλ – Σεβίλλη 2-2, Σοσιεδάδ – Χετάφε 1-1, Μάλαγα – Γρανάδα 4-0, Βαγιαδολίδ – Ρεάλ Μαδρίτης 2-3, Οσασούνα – Βαλένθια 0-1, Λεβάντε – Μαγιόρκα 4-0, Αθλέτικ Μπιλμπάο – Θέλτα 1-0, Ατλέτικο Μαδρίτης – Λα Κορούνια 6-0, Μπέτις – Μπαρτσελόνα 1-2.

Γήπεδο: «Vallecas»
Προϊστορία: 1-4-3

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ (12η): Η αναμέτρηση του «Βαγιέκας» κλείνει το «μενού» της 15ης αγωνιστικής στη φετινή Πριμέρα Ντιβιζιόν. Η Ράγιο Βαγιεκάνο (19β., ισοβαθμεί με μειονέκτημα με την 11η Σεβίλλη) υποδέχεται τη Σαραγόσα προσδοκώντας την επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι Μαδριλένοι προέρχονται από δύο ήττες στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές, ενώ ενδιάμεσα ήρθαν ισόπαλοι με τη Λας Πάλμας με 0-0, σκορ που συνέστησε τον αποκλεισμό τους από τη συνέχεια του Κόπα ντελ Ρέι (είχαν χάσει με 1-0 στο πρώτο ματς). Η τελευταία πεντάδα αγώνων τους για το πρωτάθλημα συντίθεται από 3 νίκες και 2 ήττες. Σε περίπτωση σημερινής νίκης πραγματοποιούν «άλμα» τεσσάρων θέσεων και ανεβαίνουν 8οι.

Προηγούμενο ματς: Την προπερασμένη Παρασκευή η Βαγιεκάνο γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Οσασούνα με 1-0, δεχόμενη το γκολ στο 5ο λεπτό.

Στατιστικό: Οι Μαδριλένοι προέρχονται από 4/4 NG και 3/3 Under 2,5.

Απουσίες (2): Τραυματίες οι Χοσέ Κάρλος (ΜΕ 13/1) και Ροντρί (ΑΜ 4/0).

Πιθανή ενδεκάδα 4-2-3-1: Κομπένιο – Κασάδο, Άματ, Λαμπάκα, Τίτο – Τρασόρας, Φουέγο – Πίτι, Ντομίνχεθ, Φ. Βάσκεθ – Μπαπτιστάο.

ΣΑΡΑΓΟΣΑ (14η): Τέλος στο αρνητικό σερί των τελευταίων τεσσάρων αγώνων της, στους οποίους μετρά τρεις ήττες (η μία για το Κύπελλο) και μία ισοπαλία, θέλει να βάλει σήμερα η Σαραγόσα (16β. σε 14 ματς). Η ομάδα της Αραγονίας μετρά δύο «διπλά» στο φετινό πρωτάθλημα, αμφότερα με σκορ 1-2. Σε περίπτωση σημερινής νίκης ξεπερνά την Αθλέτικ Μπιλμπάο (18β.) και «πιάνει» τις Βαγιεκάνο και Σεβίλλη (19β.) στην 11η θέση.

Προηγούμενο ματς: Από την εκτός έδρας ισοπαλία με τη Μαγιόρκα με σκορ 1-1 προέρχεται η Σαραγόσα. Στο 13ο λεπτό ο Λούβενς υπέπεσε σε πέναλτι (δεύτερη κίτρινη κάρτα), στο οποίο αστόχησαν οι γηπεδούχοι, με τον Πόστιγκα να το εκμεταλλεύεται και να «γράφει» το 0-1 στο 16’. Η ισοφάριση για τη Μαγιόρκα ήρθε στο 85ο λεπτό.

Στατιστικό: Η Σαραγόσα προέρχεται από 4/5 G/G (το ένα για Κύπελλο) και από 2/2 Under 2,5 (αμφότερα για το πρωτάθλημα).

Απουσίες (4): Τιμωρημένος ο αμυντικός Λούβενς (6/0), τραυματίες οι Ρομαρίκ (ΜΕ 8/0), Αράντα (ΕΠ 11/0) και Ομπράντοβιτς (ΑΜ 1/0).

Πιθανή ενδεκάδα 4-2-3-1: Ρομπέρτο – Άμπραχαμ, Άλβαρο, Πιντέρ, Σαπουνάρου – Χοσέ Μάρι, Μοβίγια – Πάκο Μοντάνιες, Απόνιο, Β. Ροντρίγκεθ – Πόστιγκα.