Α1 (13η αγωνιστική): Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 71-61

19:29 20/1/2013 - Πηγή: E-Typos
Πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε ο κακός Παναθηναϊκός επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων με 71-61 , στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε το «κυρίως πιάτο» της 13ης αγωνιστικής. Οι «πράσινοι» έκλεισαν με 11 νίκες τον πρώτο γύρο και βρίσκονται στη δεύτερη θέση, ενώ ο ΠΑΟΚ γνώρισε την 4η ήττα του και έμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Τα δεκάλεπτα: 13-20, 35-35,
50-51, 71-61
Όπως συνηθίζει στα τελευταία παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός στηρίχτηκε κυρίως στα σουτ έξω από την περιφέρεια, με τους Ματσιούλις και Μπράμος να πετυχαίνουν από 3 τρίποντα από καθένας, ενώ ένα έβαλε και ο Καπόνο (7π.). Η εμφάνιση των «πρασίνων», πάντως, ενόψει του αγώνα της ερχόμενης Παρασκευής με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο top 16 της Ευρωλίγκας ήταν άκρως προβληματική, ωστόσο, στο ματς με τους «μερένγκες» η αθηναϊκή ομάδα θα έχει και τον Δημήτρη Διαμαντίδη.
Ο ΠΑΟΚ έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μέχρι το 17΄. Στα τελευταία τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνά τους και με τρίποντο του Μπράμος ακριβώς στην εκπνοή κατάφεραν να φέρουν το ματς...στα ίσια (35-35). Νωρίτερα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε πάρει προβάδισμα 8 πόντων (20-12) και στη συνέχεια 9 (31-22), αλλά δεν κατάφερε να μπει με προβάδισμα στ' αποδυτήρια.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς (ξέφυγε με 8 πόντους), αλλά ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν τον έβαλε κάτω, αλλά κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να πάρει προβάδισμα ενός πόντου (51-50) με το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Οι «πράσινοι» περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη έβαλαν δύο τρίποντα και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, καθώς στο υπόλοιπο του ματς οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να βρουν τις λύσεις έξω από τα 6.75μ
Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 12 (3/3 τρ), Ματσιούλις 15 (3 τρ), Καπόνο 7, Ούκιτς 4, Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 7, Μπανκς 8, Ξανθόπουλος 3, Γιαννόπουλος
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χάτσερ 2, Κασελάκης 2, Χαραλαμπίδης 11, ΜακΓκράθ 10, Τσαϊρέλης 5, Δέδας, Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 12, Νικολόπουλος, Καλλές 4, Χαριτόπουλος 11

Σε αγώνες της 13ης και τελευταίας ημέρας (20-21/1) του πρώτου γύρου στην Α1 μπάσκετ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Πανελευσινιακός-ΚΑΟ Δράμας 74-76
Άρης-Κολοσσός Ρόδου 75-52
Ηλυσιακός-Περιστέρι 66-64
Πανιώνιος-Ίκαρος Καλλιθέας 82-75
ΑΓΟ Ρεθύμνου-Καβάλα 88-79
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 71-61
Απόλλων Πατρών-Ολυμπιακός 21/1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 12 αγώνες) 1. Ολυμπιακός 24 -12αγ. . Παναθηναϊκός 24 3. Πανιώνιος 23 4. ΠΑΟΚ 22 . ΑΓΟ Ρεθύμνου 21 6. Άρης 19 . Ίκαρος Καλλιθέας 19 8. ΚΑΟ Δράμας 18 . Περιστέρι 18 10. Απόλλων Πατρών 17 -12αγ. 11. Κολοσσός Ρόδου 17 . Ηλυσιακός 17 13. Καβάλα 16 14. Πανελευσινιακός 15