Ο τελευταίος Μαραθωνοδρόμος - Ετών 78

Ένας 78χρονος Αυστραλός με ελληνικό όνομα, ο Ουμπέρτο Γκρέκο, ήταν ο τελευταίος δρομέας που τερμάτισε στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Ο Ουμπέρτο Γκρέκο ξεκίνησε στις 09:15 από την αφετηρία του Μαραθώνα και πέρασε την γραμμή του τερματισμού στο Καλλιμάρμαρο στις 17:23.38 μόλις 7 λεπτά πριν συμπληρωθεί το όριο (17:30)που είχαν θέσει οι διοργανωτές προκειμένου να μετράει επίσημα ο τερματισμός.

Συνολικά χρειάστηκε 8 ώρες 08 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα για να διανύσει τα 42.195 μέτρα της αυθεντικής διαδρομής του
Μαραθωνίου και μιας από τις πιο δύσκολες σε όλο τον κόσμο. Ο 78χρονος δρομέας τερμάτισε υποβασταζόμενος από δικούς του ανθρώπους που είχαν μπει κατά την διάρκεια του αγώνα προκειμένου να τον βοηθήσουν να καταφέρει να φτάσει στον τερματισμό.

Στο Παναθηναικό στάδιο ο κόσμος είχε αποχωρήσει εκείνη την ώρα ωστόσο η υποδοχή που του επιφυλάχτηκε ήταν ιδιαίτερα θερμή. Ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Κώστας Παναγόπουλος, δέκα εθελοντές και άλλοι τόσοι…περίεργοι χειροκρότησαν θερμά τον Ουμπέρτο Γκρέκο όταν πέρασε τη γραμμή του τερματισμού αρκετά σαστισμένος από την υπερπροσπάθεια και την συγκίνηση.

Ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ του απένειμε το μετάλλιο του και οι εθελόντριες του Μαραθωνίου του πρόσφεραν λουλούδια.
Ήταν η στιγμή που το νόημα του μαραθωνίου έπαιρνε σάρκα και οστά αφού αξία έχει ο τερματισμός…

Περίπου 8.000 δρομείς κατάφεραν να τερματίσουν από τους 10.500 που βρέθηκαν στην εκκίνηση του Μαραθώνα