Τσάμπιονς Λιγκ (Φάση των "16"): ΑΠΟΕΛ-Λιόν 1-0 (4-3 στα πέναλτι)

00:50 8/3/2012 - Πηγή: E-Typos
Με ήρωα τον Σάκη Χιώτη, ο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας 4-3 στα πέναλτι της Λιόν στο ΓΣΠ της Λευκωσίας. Ο Γκουστάβο Μαντούκα ήταν αυτός που στο 9ο λεπτό διαμόρφωσε το 1-0, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου ο Ελληνας γκολκίπερ απέκρουσε τα δύο τελευταία -των Λακαζέτ και Μπάστος- χαρίζοντας την πρόκριση στους πρωταθλητές Κύπρου.

Ο ΑΠΟΕΛ έγινε η πρώτη ομάδα από τη Μεγαλόνησο που μετέχει σε προημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, καταγράφοντας παράλληλα τη μεγαλύτερη επιτυχία του κυπριακού ποδοσφαίρου και μία από τις κορυφαίες στιγμές του κυπριακού αθλητισμού.

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγένκο (Ισπανία)

Κίτρινες: Μποαβεντούρα, Μαντούκα, Σολάρι, Αϊλτον - Μπάστος, Κονέ, Γκοναλόν

Κόκκινη: Μαντούκα (115΄)

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Ολιβέιρα, Ζόρζε, Μποαβεντούρα, Μοράις, Σόουζα (94΄ Αλεξάνδρου), Μαντούκα, Χαραλαμπίδης (77΄ Μαρσίνιο), Αΐλτον, Σολάρι (74΄ Τρικόφσκι)

ΛΙΟΝ (Ρεμί Γκαρντ): Λιορίς, Ρεβεϊγιέρ, Κρις, Μπακαρί Κονέ, Σισοκό, Γκοναλόν, Κάλστρομ, Έντερσον (73΄ Γκομίς), Μπάστος, Μπριάν (100΄ Λακαζέτ), Λόπες