«Έλαμψε» πάλι ο Νεϊμάρ

Η Σάντος επικράτησε της Ιντερνασιονάλ με 3-1 στον βραζιλιάνικο «εμφύλιο» του Κόπα Λιμπερταδόρες χάρη σε χατ τρικ του Νείμάρ.Μάλιστα ο 20άχρονος χαρισματικός ποδοσφαιριστής συμπλήρωσε... τρία χρόνια επαγγελματικού ποδοσφαίρου, αφού στις 7 Μαρτίου του 2009 είχε ντεμπουτάρει με την πρώτη ομάδα της Σάντος στα 17 του. Από τότε έχει σημειώσει αρκετά γκολ, αλλά πρόσθεσε τρία ακόμα στην κρίσιμη αναμέτρηση εναντίον της Ιντερνασιονάλ.Συγκεκριμένα, στο 18ο λεπτό άνοιξε το σκορ με πέναλτι. Το 2-0 στο 53ο λεπτό, όμως, είναι αυτό που θα συζητηθεί,
αφού ξεπέρασε με τον δικό του μοναδικό τρόπο σχεδόν όλη την αντίπαλη άμυνα και βρήκε δίχτυα. Συμπλήρωσε το χατ τρικ του ο Νεϊμάρ στο 64ο λεπτό, αφού στην προηγούμενη φάση ο Λεάντρο Νταμιάο είχε μειώσει σε 2-1.Έτσι συμπληρώθηκε το πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου. Παρακάτω η βαθμολογία και τα επόμενα ματς του γκρουπ:ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ1. Δε Στρόνγκεστ (Βολιβία) 62. Σάντος (Βραζιλία) 33. Ιντερνασιονάλ (Βραζιλία) 34. Χουάν Άουριτς (Περού) 013 Μαρτίου: Χουάν Άουριτς-Σάντος15 Μαρτίου: Ιντερνασιονάλ-Δε ΣτρόνγκεστΣάντος: Ραφαέλ, Φουσίλε (84' Ροντρίγκο), Έντου Ντρασένα, Ζουάν, Ντουρβάλ, Αρούκα, Ενρίκε, Γκανσό, Ίμπσον (79' Ελάνο), Μπόργκες (75' Κάρντετς), Νεϊμάρ.Ιντερνασιονάλ: Μουριέλ, Κλέμπερ, Ίντιο, Νέι, Μολέδο, Ντ' Αλεσάντρο (62' Νταγκομπέρτο), Γκουινιαζού, Μπολάτι (62' Τίνγκα), Όσκαρ, Έλτον (46' Ντάτολο), Νταμιάο.{youtube}NYI8yhney_Q{/youtube}{youtube}Y_7ERKAIUlU{/youtube}