Επικό καλάθι Ντουράντ και 1-0 οι Θάντερ

Οι Ντάλας Μάβερικς έκαναν ότι μπορούσαν, αλλά τελικά υπέκυψαν στο «άστρο» του Κέβιν Ντουράντ και ηττήθηκαν με 99-98 από τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.Για σχεδόν όλο το ματς, οι «μαβς» είχαν το προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα ο Ντιρκ Νοβίτσκι διαμόρφωσε το 98-97, εννέα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, αλλά ακολούθησε ένα απίθανο δίποντο του Ντουράντ, 1.5 δευτερόλεπτο πριν από το τέλος.Συνολικά οι Μάβερικς έλεγξαν το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το +7. Μοιραία, για αυτούς, οι Θάντερ ολοκλήρωσαν το 48λεπτο με επιμέρους σκορ 14-6
και «άρπαξαν» τη νίκη στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στα playoffs.Ο Ντουράντ τελείωσε με 25 πόντους, αλλά είχε 10/27 σουτ και ήταν αρνητικός για τους πρωταθλητές της Northwest μέχρι το νικητήριο καλάθι από το ύψος της γραμμής των βολών. Από την άλλη, ο Νοβίτσκι πέτυχε 11 από τους 25 του πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά, αλλά ο διεθνής Γερμανός δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στους παγκόσμιους πρωταθλητές.Στους 28 πόντους με 13/23 σουτ έφτασε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, ενώ ο Σερζ Ιμπάκα είχε 25 πόντους και πέντε μπλοκ. Ακόμα, οΤζέιμ Χάρντεν σημείωσε 19 πόντους στο πρώτο του παιχνίδι, ύστερα από την... περίφημη αγκωνιά του Μέτα Ουόρλντ Πις.Με 4/5 τρίποντα συμπλήρωσε είκοσι πόντους ο Τζέισον Τέρι για τους Μάβερικς, ενώ ο Σον Μάριον είχε 3/5 και 17, αντίστοιχα. Ακολούθησε ο Βινς Κάρτερ με 17 πόντους, ενώ ο Τζέισον Κιντ είχε επτά κλεψίματα, πέντε ασίστ και έξι ριμπάουντ, αλλά μόλις 2/8 σουτ και οκτώ πόντους.Τα ξημερώματα της Τρίτης (01/05) θα διεξαχθεί το δεύτερο ματς της σειράς του πρώτου γύρου της postseason. Αυτό θα είναι πάλι στην πολιτεία της Οκλαχόμα, ενώ θα ακολουθήσουν δύο παιχνίδια στο Τέξας.