Ισοπαλία η Τίγκρε στην Κόρντομπα

Η Τίγκρε απέσπασε 1-1 στην έδρα της Μπελγκράνο και συνεχίζει την προσπάθεια περί εξασφάλισης της παραμονής στην πρώτη κατηγορία.Μπορεί στην Clausura, η οποία είναι σε εξέλιξη, η Τίγκρε να διαπρέπει, αλλά παραμένει εντός της ζώνης υποβιβασμού στην κατάταξη της τριετίας. Έτσι η εκτός έδρας ισοπαλία της με την Μπελγκράνο δεν ήταν τόσο θετική, όσο φαίνεται στην κατάταξη του τρέχοντος πρωταθλήματος.Στο 21ο λεπτό ο Εζέκιελ Μαγκιόλο άνοιξε το σκορ ύστερα από καταπληκτική επιθετική ενέργεια των φιλοξενουμένων. Πριν το 1-0 η μπάλα παρέμεινε κυρίως στο κέντρο
του γηπέδου, αφού αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν διστακτικά την αναμέτρηση.Μέχρι το ημίχρονο, η Μπελγκράνο κυριάρχησε, αλλά έμεινε πίσω με 1-0 στην ανάπαυλα. Πάντως το ματς σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Λούκας Αλφόνσο Ορμπάν λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου 45λεπτου, όταν το κεφάλι του αμυντικού της Τίγκρε συγκρούστηκε με αυτό του Ριμπάιρ Ροντρίγκεζ.Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους, αλλά καταγράφηκε μόλις ένα γκολ. Συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Γκουιλέρμο Φαρέ ισοφάρισε με κεφαλιά.Παρά την πλειάδα ευκαιριών, το 1-1 έγινε τελικό αποτέλεσμα. Έτσι η Μπελγκράνο συμπλήρωσε 17 βαθμούς και η Τίγκρε 21. Οι μεν κατατάσσονται στην τρίτη θέση της τριετής βαθμολογίας, αλλά η Τίγκρε είναι στην 19η, αφού ξεπερνά μονάχα την Ολίμπο.Μπελγκράνο Ντε Κόρντομπα: Ολάβε, Μπετανκούρ, Λόλο, Πέρεζ, Κουιρόγκα (46' Πέρεζ), Γκονζάλεζ, Ροντρίγκεζ, Μανσανέλι (84' Παρόδι), Χιμένεζ (75' Μπάριος), Φαρέ, Σιλβέρα.Τίγκρε: Χερνάν, Καστελιόνε, Παπαράτο, Ορμπάν (46' Μπλένχιο), Λεόνε, Μοράλες (68' Καράσκο), Εσκομπάρ, Μαρτίνεζ, Γκαλμαρίνι, Μαγκιόλο (86' Φτάκλα), Λούνα.