Με πέναλτι η Έμελετς

Μπορεί η Έμελετς του Εκουαδόρ να απώλεσε περισσότερες ευκαιρίες, αλλά χρειάστηκε πέναλτι, για να καταβάλει με 1-0 την Ολίμπια της Παραγουάη.Με το... δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες, λοιπόν, η Έμελετς. Ένα γκολ του Λουτσιάνο Φιγκερόα στο 50ό λεπτό με πέναλτι αποτέλεσε την διαφορά των δύο ομάδων.Πάντως οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και έχασαν μία σειρά από ευκαιρίες, αλλά ο γκολκίπερ Μάρτιν Σίλβα αποδείχθηκε αξιόπιστος. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου,
η Ολίμπια είχε μερικές καλές στιγμές, αλλά τελικά με την αρχή του δεύτερου έμεινε πίσω στο σκορ.Στο 92ο λεπτό, όταν πια είχαν εξαντλήσει τις πιθανότητες τους για ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες. Συγκεκριμένα, ο Πάμπλο Ζεμπάγιος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.Την επόμενη εβδομάδα θα ολοκληρωθεί η πρώτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Λατινικής Αμερικής. Στο «Ciudad», η Λανούς της Αργεντινής θα υποδεχθεί την βραζιλιάνικη Φλαμένγκο.Έμελετς: Ντριρ, Μπαγκουΐ, Χ. Κουνιόνεζ, Αχίλιερ, Π. Κουνιόνεζ, Χιμένεζ, Γκάιμορ, Βαλέντσια (81' Κανγκά), Μονταΐνι (63' Κ. Κουνιόνεζ), Παβόν (58' Βιγκνέρι), Φιγκερόα.Ολίμπια: Σίλβα, Ρομέρο, Νάχερα, Αριόζα (61' Ζεμπάγιος), Μέσα, Ορτεμάν, Μάριν, Φ. Καμπαγιέρο, Χομπέκερ (73' Ρεβορέδο), Λ. Καμπαγιέρο, Μπιανκούτσι (88' Αλμιρόν).