Μπορούσε να φύγει με τον βαθμό

Στις λεπτομέρειες δεν κατάφερε να πάρει πόντο ο Παναθηναϊκός από τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη, αφού έχασε με 3-1 σετ. Ματς ζωής ή θανάτου η επόμενη αγωνιστική με τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη...

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός
κόντρα στον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, παρότι ακόμα και ο πόντος χάθηκε στις λεπτομέρειες. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν από με 3-1 (25-14, 23-25, 25-21, 25-20) παραμένοντας στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και ο αγώνας με τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη το Σάββατο 19/01 είναι ο απόλυτος τελικός για το Τριφύλλι. Συγκλονιστική η στήριξη του κόσμου του Παναθηναϊκού και στην Αλεξανδρούπολη, που δε σταμάτησαν να εμψυχώνουν τους παίχτες, ενώ τα πανό στη μνήμη του Δημήτρη Μούρτου και του Νίκου Σαμαρά, συγκίνησαν για άλλη μία φορά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά, αλλά στο 2-3 ξεκίνησε τα αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα ο Εθνικός να ξεφύγει με 6-3. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 6-5 και αυτή ήταν η τελευταία φορά στο σετ που βρέθηκαν τόσο κοντά, αφού ο Εθνικός έκανε το 10-6 και από εκείνο το σημείο διατήρησε μία διαφορά 4-5 πόντων μέχρι το 17-12. Εκεί τα παράτησαν οι «πράσινοι» και η ομάδα της Αλεξανδρούπολης με ένα σερί 8-2 πήρε το σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ ξεκίνησε ισόρροπα για τις δύο ομάδες, αλλά ο Παναθηναϊκός με συγκέντρωση και σοβαρότητα πήρε προβάδισμα 3 πόντων (6-3), το οποίο ανά διαστήματα αύξανε και μέχρι τους 5 πόντους (11-16, 12-17, 13-18,14-19, 17-23). Αντί οι «πράσινοι», όμως, να τελειώσουν το σετ, έχασαν την ψυχραιμία τους και η διαφορά ψαλιδίστηκε στον πόντο (23-24). Στο κρίσιμο σημείο, το Τριφύλλι πήρε τον πόντο και ισοφάρισε τα σετ σε 1-1 (25-23).

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 9-9, όταν και η ομάδα της Αλεξανδρούπολης με ένα σερί 4-0 ξέφυγε με 13-9. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε μεθοδικά να μειώσει, ισοφάρισε σε 16-16, πήρε προβάδισμα με 16-17, αλλά εκεί ανέβασε την απόδοσή του ο Εθνικός, έκανε ένα 3-0 σερί (19-17), το οποίο διατήρησε και πήρε το σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα με 3-0, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ισοφάρισε σε 3-3 και το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει μέχρι και το 18-18. Οι γηπεδούχοι στο σημείο εκείνο ξέφυγαν με 20-18, το οποίο έκαναν 23-19 και τελικά πήραν το σετ με 25-20.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 23 (14/28 επ., 4 άσοι, 5 μπλοκ), Γραμματικάκης 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Παπάζογλου 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 11 (9/18 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 76% υπ. – 52% άριστες), Κουμεντάκης 13 (12/23 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ. – 45% άριστες), Μίτρεφ –λ (82% υπ. – 65% άριστες) / Κόβατς.

Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Λιβαθηνός 1, Γουόκερ 11 (8/17 επ., 3 άσοι), Ιωάννου 19 (17/41 επ., 2 άσοι), Πρωτοψάλτης 11 (10/22 επ., 1 άσο, 86% υπ. – 69% άριστες), Στίγγας 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Βόγκελ 9 (7/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ). Ζήσης –λ (74% υπ. – 43% άριστες) / Μανιόπουλος , Βολουδάκης, Μαδούρας.