Μαύρη μέρα για το Σύλλογο

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Νίκη Αιγινίου με 2-3 σετ μέσα στην Κυψέλη, αποτέλεσμα που τον στέλνει για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Α2, γράφοντας στην πιο μαύρη σελίδα στα χρονικά του τμήματος...

Ένα πολυνίκες τμήμα, ένα τμήμα που είχε φέρει τίτλους στο σύλλογο για δεκαετίες, το βόλλεϋ ανδρών του Παναθηναϊκού έγραψε σήμερα
την πιο μαύρη σελίδα στην ιστορία του, αφού και μαθηματικά υποβιβάζεται στην Α2 κατηγορία.

Η πορεία προς τον γκρεμό ήταν μαθηματικά προβλεπόμενη για όσους παρακολουθούσαν εκ του σύνεγγυς τα τεκταινόμενα στο τμήμα τα τελευταία χρόνια. Ο Παναθηναϊκός κατρακυλούσε και δεν υπήρχε κανείς να ανακόψει την κατηφόρα.

Η ευθύνη βαραίνει ελάχιστα το προπονητικό τιμ και τους νεαρούς παίχτες που κλήθηκαν να βγάλουν το φίδι απ΄την τρύπα αυτήν τη δύσκολη χρονιά.

Σήμερα οι «πράσινοι» χρειάζονταν καθαρή νίκη, μετά την ήττα με κάτω τα χέρια από τον Ηρακλή την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ, και έναν συνδυασμό αποτελεσμάτων που φάνταζε εξαρχής αδύνατος: η Νίκη Αιγινίου να κέρδιζε την επόμενη αγωνιστική τον Ηρακλή εντός έδρας και ο Παναθηναϊκός να νικούσε με 3-0 ή 3-1 την τελευταία αγωνιστική στη Μίκρα τον «γηραιό».
Όλα αυτά βέβαια αποτελούν εικασίες, αφού το Τριφύλλι ηττήθηκε σήμερα με 2-3 από τη Νίκη Αιγινίου και η ομάδα έχασε τη μάχη της παραμονής.

Η εικόνα του ματς:

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ στις αρχές του πρώτου σετ, πληρώνοντας τα λάθη του, αλλά σταδιακά βελτίωσε το σερβίς του και την υποδοχή και ισοφάρισε (6-6, 7-7). Αυτή ήταν η τελευταία αναλαμπή, αφού οι φιλοξενούμενοι με όπλο το μπλοκ τους και τη συγκέντρωσή τους στο ματς άρχισαν να ανοίγουν την ψαλίδα του σκορ, φθάνοντας ακόμα και στο 10-18. Παρά τα τάιμ άουτ του Μπακοδήμου, η εικόνα δεν άλλαξε καθόλου, οι «πράσινοι» δεν πάλεψαν καθόλου στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να έρθει το φυσιολογικό 0-1 στα σετ (16-25).

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε, μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο σετ και αποφασισμένος να παλέψει. Το σωστό μοίρασμα της μπάλας και καλές επιθέσεις από Βόγκελ, Γουόκερ και Πρωτοψάλτη έφεραν το +5 (12-7, 15-10, 17-12, 19-14, 21-16). Αποφεύγοντας τα λάθη, οι γηπεδούχοι πήραν άνετα το σετ, φτάνοντας στην ισοφάριση σε 1-1 (25-19).

Το τρίτο σετ ήταν ισορροπημένο στην αρχή του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 4-4. Ο Γουόκερ με τρεις σερί πόντους (δύο άσσους και ένα μπλοκ άουτ που κέρδισε), έδωσε προβάδισμα στο Τριφύλλι με 7-4, το οποίο διατηρείτο μέχρι και το 19-14. Εκεί αντεπιτέθηκαν οι φιλοξενούμενοι, βρίσκοντας κενά στην άμυνα των «πρασίνων», φθάνοντας στον πόντο (24-23). Ωστόσο, ο Ιωάννου πήρε τον πόντο που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός, διαμορφώνοντας το 25-23 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά ένα προβάδισμα δύο πόντων, μέχρι το 16-18. Ανεβάζοντας την απόδοσή τους πλησίασαν στο σετ (18-21), όμως οι «πράσινοι» με ηρεμία και πολύ σωστές επιθέσεις πήραν το προβάδισμα με 24-22 και μία ανάσα από τη νίκη. Αντί να καθαρίσουν το ματς, όμως, στις δύο ευκαιρίες που είχαν, είδαμε ξανά το έργο που έχουμε ζήσει πολλάκις τη φετινή περίοδο. Η Νίκη ισοφάρισε σε 24-24 και πήρε μάλιστα και το σετ με 25-27.

Η κατάρρευση των παιχτών στο πέμπτο σετ ήταν εμφανής, αφού η ομάδα πλέον με το 2-2 υποβιβάζεται. Δε χωρούν αγωνιστικές αναλύσεις. Οι φιλοξενούμενοι χωρίς κανένα βάρος και πίεση, ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν άνετα το τάι μπρέικ και το ματς με 8-15 και 2-3 στα σετ.

Τα σετ: 16-25, 25-19, 25-23, 25-27, 8-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόκερ 19 (17/45, 2 άσσοι, 48% υπ.), Ιωάννου 15 (14/32, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 13 (10/28, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 83% υπ.), Βόγκελ 14 (10/19, 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 1 (1/1), Στίγγας 13 (10/16, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 74% υπ. - 52% άριστες) / Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Βολουδάκης.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 9 (9/26, 64% υπ.), Μακλάχλιν 21 (17/36, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 56% υπ.), Γάτσης 7 (3/8, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντάμποβιτς 7 (1/4, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Γκεοργκίερφ 16 (11/33, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ποτολίδης 7 (2/7, 5 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 56% υπ., 56% άριστες), Γεωργόπουλος Β. 4 (4/10), Αναστασιάδης, Γκορίδης 1 (1 μπλοκ), Παράσογλου.

Η ομάδα με τα 18 πρωταθλήματα, 6 κύπελλα, 1 σούπερ καπ και δύο συμμετοχές σε τελικούς ευρωπαϊκών κυπέλλων θα αγωνίζεται στην Α2 εθνική κατηγορία από την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού στήριξαν τόσο πέρυσι, που βρέθηκε μισό βήμα πριν την καταστροφή, όσο και φέτος που είχε την ίδια πορεία και τελικά υποβιβάστηκε, την ομάδα με κάθε ικμάδα των δυνάμεών τους, με το υστέρημά τους, συγκεντρώνοντας χρήματα σε άλλους αγώνες τμημάτων του Τριφυλλιού.

Σήμερα ο κόσμος του Παναθηναϊκού πονάει, ο κατήφορος του πάλαι ποτέ κραταιού τμήματος είναι μαχαιριά στην καρδιά για κάθε φίλαθλο του Τριφυλλιού.

Οι υπεύθυνοι γι΄αυτό το έγκλημα θα αναλάβουν έστω και τώρα τις ευθύνες τους; Θα λογοδοτήσουν για τα πεπραγμένα τους; Θα ζητήσουν συγγνώμη από τους οπαδούς και από τον ίδιο το σύλλογο για το «δημιούργημά» τους;

Aς ελπίσουμε οι υπαίτιοι να τιμωρηθούν έστω και την ύστατη ώρα και το τμήμα να επιστρέψει ξανά στην Α1, με όραμα και προοπτική