Προπόνηση για Μπάμπεργκ

Μετά από μια σοβαρή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 85-60 του Περιστερίου στο Ο.Α.Κ.Α. και έδειξε έτοιμος για τον αγώνα της Πέμπτης με τη Μπάμπεργκ που μπορεί να του δώσει την πρόκριση στους 8 της Ευρωλίγκας.
Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε το Περιστέρι
(κεκλεισμένων των θυρών), του οποίου επιβλήθηκε με 85-60 για την 21η αγωνιστική της Α1. Ο Αργύρης Πεδουλάκης δοκίμασε πολλά σχήματα και πρόσωπα, με τους περισσότερους παίχτες να εκμεταλλεύονται τον αυξημένο χρόνο συμμετοχής. Με αμυντική προσήλωση, το Τριφύλλι έδειξε σοβαρότητα, παρότι δεν απέφυγε κάποια αβίαστα λάθη.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ο Μάρκους Μπανκς με 19 πόντους (5/7 τρ.), ενώ σημαντικό ήταν και το «ξεμπούκωμα» του Μάικ Μπράμος που σημείωσε 4/6 τρίποντα. Στα αξιοσημείωτα, στο 37'25'', ο Γιώργος Διαμαντάκος (18χρ., 2,14μ.) πάτησε παρκέ για πρώτη φορά ως παίκτης του Παναθηναϊκού.

Nα σημειωθεί πως στο παιχνίδι δεν αγωνίστηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος πήρε ανάσες για τις επόμενες υποχρεώσεις του Τριφυλλιού σε Ευρωλίγκα και πρωτάθλημα.

Με Ξανθόπουλο οδηγό

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Ξανθόπουλο, Γιαννόπουλο, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε στην αρχική πεντάδα. Για περισσότερα από δύο λεπτά οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σκοράρουν, με τον Ματσιούλις να σπάει το ρόδι για το Τριφύλλι με σουτ τριών πόντων. Με τον Σχορτσιανίτη στο παρκέ, οι «πράσινοι» περνούσαν τη μπάλα στο καλάθι, ενώ ο Ξανθόπουλος έκανε καλή δουλειά τόσο στην οργάνωση του παιχνιδιού, όσο και εκτελεστικά, με τον έλληνα πλέι μέικερ να κλείνει το α΄δεκάλεπτο με 17-6 και οκτώ προσωπικούς του πόντους.

H πολύ καλή αμυντική λειτουργία των «πράσινων» δεν επέτρεπε στους παίχτες του Περιστερίου να σκοράρουν εύκολα, αντιθέτως οι παίχτες του Παναθηναϊκού έβρισκαν πιο εύκολα το δρόμο στο καλάθι, με τους Μπανκς και Μπράμος να σκοράρουν έξω από τη γραμμή των 6.75 και τον Ματσιούλις να βγάζει πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Μετά από εξαιρετική προσπάθεια, ο Ούκιτς κέρδισε γκολ-φάουλ, με το Τριφύλλι να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 40-18.

Λάσμε οδοστρωτήρας - Τρίποντες βόμβες από Μπανκς και Μπράμος

Με τον ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει προσωρινά και παίχτες του Τριφυλλιού που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής να βρίσκονται στο παρκέ, το ματς ισορρόπησε. Ωστόσο, ένα επιθετικό κρεσέντο του Λάσμε, κάνοντας ένα επιμέρους 8-0, έφερε το δείκτη του σκορ στο 52-23. Ο Μπράμος βρήκε ξανά το «χέρι» του και σκόραρε με σουτ τριών πόντων, ο Ξανθόπουλος που είχε περάσει στο παρκέ με κλέψιμο πάνω στον Παπαντωνίου έκανε το 59-34 και ο Ούκιτς με ένα ακόμα buzzer διαμόρφωσε το 61-34.

Στις αρχές του δ΄δεκαλέπτου, το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα με την οποία μπήκαν οι «πράσινοι» στο παρκέ και με ένα σερί 0-11 μείωσαν σε 64-47, αλλά ο Μπράμος με την είσοδό του στον αγώνα σημείωσε το τέταρτο τρίποντό του, σπάζοντας την επιθετική αφλογιστία του Τριφυλλιού. Τον συμπαίχτη του μιμήθηκε ο Μπανκς, που με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 73-51. Στα τελευταία λεπτά πραγματοποιήθηκε η «παρθενική» εμφάνιση του Γιώργου Διαμαντάκου με την φανέλα του Τριφυλλιού. Ο Παναθηναϊκός, στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με ένα κοντινό σουτ του Σκορδίλη και ένα νέο τρίποντο από τον Μπανκς, διαμόρφωσε το τελικό 85-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-6, 40-18, 61-34, 85-60

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 4, Μπράμος 14, Ματσιούλις 7, Διαμαντάκος, Ούκιτς 7, Λάσμε 10, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 6, Μπανκς 19, Ξανθόπουλος 10, Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 18, Κομποδιέτας 7, Πάρκερ 10, Κανονίδης 6, Ψαρόπουλος , Μάντζαρης 6, Μίτσελ 9, Χάινς, Πέτρουλας, Μελισσαράτος, Λάκκας 2, Ζούμπος