Αναπάντεχη ήττα για τον ΠΑΟΚ

Η αλήθεια είναι ότι με βάση την εξέλιξη του αγώνα ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να ηττηθεί. Εφτασε να προηγείται ακόμα και με 23 πόντους διαφορά (44-21) αλλά έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλό του όχι μόνο να μειώσει αλλά να περάσει και μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Γκολούμποβιτς.

Στο τέλος το ματς έγινε ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να χάνει δύο πραγματικά μεγάλες ευκαιρίες να στείλει το ματς στην παράταση αρχικά με το χαμένο τρίποντο του Χαραλαμπίδη και εν συνεχεία με το λέι απ του Κούπερ στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 48-32, 61-52, 75-77

ΠΑΟΚ: Πέιν 4, Κούπερ 3(1), Χαραλαμπίδης 20(3), Τσόχλας 8(2), Βούτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10, Δέδας, Μαργαρίτης 5(1), Καλλές 4, Μπόγρης 17, Κασελάκης 4

Άνκαρα: Καβακλιόγου 7(1), Καντάν 11(1), Ερντενίζ 2, Πλίσνιτς 2, Βάλτερς 9(1), Γκολούμποβιτς 23, Τάκερ 19(3), Καμέρ, Οζκάν 4, Μπαυγκούλ