ΛΟΝΔΙΝΟ 2012, 8Η ΜΕΡΑ: ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΛΑ

07:50 5/8/2012 - Πηγή: Matrix24

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Ελληνες αθλητές και οι Ελληνίδες αθλήτριες την 8η μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου όπου ξεχώρισε -δίχως άλλο- το χάλκινο μετάλλιο των Τσιάβου/Γιαζιτζίδου.

Η κωπηλασία πρόσφερε στην Ελλάδα το δεύτερο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του

Λονδίνου, αφού την 8η ημέρα η Αλεξάνδρα Τσιάβου και η Χριστίνα Γιαζιτζίδου επιβεβαίωσαν το τίτλο του φαβορί για μια θέση στο βάθρο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών. Στον τελικό πήραν την 3η θέση με 7:12.09 και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και το πλήρωμα της τετρακώπου, αφού στον τελικό οι Στέργιος Παπαχρήστος, Γιάννης Τσίλης, Γιώργος Τζιάλλας και Γιάννης Χρήστου, κατέλαβαν την 4η θέση με 6:11.43. Την 8η θέση στη γενική κατάταξη του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών κατέλαβαν οι Λευτέρης Κόνσολας και Παναγιώτης Μαγδάνης, οι οποίοι στον «μικρό τελικό» (θέσεις 7-12) τερμάτισαν στη 2η θέση με επίδοση 6:31.71.

Στον στίβο, εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Σοφία Υφαντίδου στον ακοντισμό του Επτάθλου, καθώς έστειλε το ακόντιο της στα 56.96, επίδοση που είναι η κορυφαία του αγωνίσματος στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων κι έτσι στον ακοντισμό «άγγιξε» τους 1.000 βαθμούς (995). Στο μήκος είχε άλμα στα 5.81, ενώ στα 800μ. τερμάτισε σε 2:22.03 κι έτσι κατετάγη 23η με 5.947 βαθυμούς.

Στο επί κοντώ αποκλείστηκαν στα προκριματικά και οι τρεις Ελληνίδες. Την καλύτερη παρουσία είχε η Στέλλα Ηρώ Λεδάκη, η οποία πέρασε τα 4.50, έκανε ατομικό ρεκόρ και για μια θέση δεν μπήκε στον τελικό, αφού κατετάγη 13η. Η Νικόλ Κυριακοπούλου έμεινε στα 4.25 και πήρε την 19η θέση, όπως στα 4.25 έμεινε και η Κατερίνα Στεφανίδη, η οποία πήρε την 24η θέση.

Στον τελικό των 20χλμ. βάδην, ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ πήρε την 15η θέση, πετυχαίνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 1:21.12.

Θετική κρίνεται η παρουσία του Δαβίδ Καβελασβίλι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Ο μοναδικός εκπρόσωπος της χώρας μας στην άρση βαρών, κατέλαβε την 4η θέση μεταξύ ένδεκα αθλητών στο β΄ γκρουπ της κατηγορίας των 94κ., με 370 κιλά στο σύνολο (170 στο αρασέ και 200 στο ζετέ) και κατετάγη 13ος.

Άδοξα ολοκληρώθηκε η παρουσία του Ζαφείρη Βολικάκη στο σπριντ ανδρών της ποδηλασίας πίστας, καθώς στον αγώνα κατάταξης με 10.663 πήρε την 17η και τελευταία θέση και στη φάση των «16», όπου τέθηκε αντιμέτωπος με τον Γάλλο Γκρεγκορί Μποζ ακυρώθηκε και δεν συνέχισε στα ρεπεσάζ.

Την ευκαιρία να προκριθεί από σήμερα στους προημιτελικούς του τουρνουά υδατοσφαίρισης έχασε η Εθνική ανδρών, η οποία ηττήθηκε από την Ισπανία με 11-9, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του Α΄ ομίλου και χρειάζεται τουλάχιστον έναν βαθμό εναντίον της Αυστραλίας (13:20) για να περάσει στα πρπημιτελικά.

Στην ιστιοπλοϊα, ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους ο Βαγγέλης Χειμώνας στα Laser, ο οποίος τερμάτισε 15ος στην 9η ιστιοδρομία, 19ος στη 10η κι έτσι πήρε στην 26η θέση της γενικής με 206 βαθμούς ποινής, αλλά και η Άννα Αγραφιώτη στα Laser Radial, η οποία τερμάτισε 23η στην 9η ιστιοδρομία, 32η στη 10η