Νίκησε αλλά δεν χάρηκε ο Παναθηναϊκός

Το θέμα για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν να βρει ρυθμό από την αμυντική του προσπάθεια και να εκμεταλλευτεί τους ψηλούς του. Τα έκανε και τα δύο (Σχορτσανίτης και Λάσμε έκαναν έξοχη δουλειά) για να δημιουργήσει μεγάλες διαφορές (+10) πριν καν βγει το ημίχρονο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο και βλέποντας το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι στο περιφερειακό σουτ, επέβαλλε πλήρως το νόμο του και έστειλε τη διαφορά στο +30 67-37).

Από εκεί

και και πέρα το χάντικαπ διατηρήθηκε στα ίδια υψηλά επίπεδα με μικρές αυξομειώσεις και η νίκη ήρθε με το ευρύ 82-58. Τα κακά νέα όμως ήρθαν από τη Μαδρίτη αφού η Μάλαγα νίκησε τη Ρεάλ και έμεινε σε απόσταση μίας νίκης μακριά από τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 50-28, 67-37, 82-58

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Ματσούλις 16, Ούκιτς 8, Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8, Γκιστ 6, Μπανκς 8, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2, Σχορτσανίτης 10

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε, Νι, Σαφαρτζικ 6, Τόμπσον 5, Μπίαρς 4, Ντζέντοβιτς 8, Μιράλλες 4, Γουντ 9, Τραορέ 6, Φόστερ 5, Ίντμπιχι 6, Μόρλει 5