Πρόκριση για Γιουνάιτεντ, έκπληξη για Σέλτικ

Η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Μπράγκα με πέναλτι του Αλαν στο 48′ αλλά βρήκε το σθένος να πετύχει τα τρία γκολ της νίκης της στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο φαν Πέρσι ισοφάρισε στο 80′, ο Ρούνεϊ με πέναλτι το 1-2 στο 84′ και ο Ερνάντεζ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 92′.

Τη νίκη της ημέρας πέτυχε η Σέλτικ του Γιώργου Σαμαρά η οποία έκαμψε την αντίσταση

της Μπαρτσελόνα στη Γλασκώβη με 2-1. Οι πρωταθλητές Σκωτίας προηγήθηκαν στο 21′ με τον Βανιάμα, διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γουάτ στο 83′ και δεν προβληματίστηκαν ιδιαίτερα όταν ο Μέσι μείωσε στις καθυστερήσεις.

Η Μπάγερν εντυπωσίασε με το ευρύ 6-1 επί της Λιλ στο Μόναχο ενώ στο Λονδίνο η Τσέλσι έκαμψε την αντίσταση της Σαχτάρ με 3-2 με γκολ του Μόουζες στο 94′.