ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

Με τα θαυμάσια γκολ των Αγρίτη και Γιάντση η Κέρκυρα νίκησε 2-1 τον ΟΦΗ και πήρε το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Την πρώτη της νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα πανηγυρίζει η Κέρκυρα, η οποία επικράτησε 2-1 του ΟΦΗ για την 5η αγωνιστική.

Στο πρώτο μέρος το θέαμα

ήταν κακό με ελάχιστες φάσεις, αλλά είχε δύο υπέροχα γκολ. Στο 29ο λεπτό ο Αγρίτης με θαυμάσιο σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιάντσης με εξίσου θαυμάσιο σουτ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην Κέρκυρα.

Στο δεύτερο μέρος το γκολ του Σόουζα στο 57′ και η αποβολή του Κοντοδήμου έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση και δημιούργησε ευκαιρίες με κορυφαία αυτή τον Περογαμβράκη και Παπάζογλου στην ίδια φάση! Η Κέρκυρα κράτησε έως τέλους το υπέρ της 2-1 και πήρε το πρώτο της τρίποντο για εφέτος.

Οι συνθέσεις:

Κέρκυρα (Μάντζιος): Αναστασόπουλος, Βενέτης, Κοντοδήμος, Ζουμπουλάκης, Μοντέιρο, Ηλιάδης, Λεόν, Αγρίτης, Μπάργκογλου (Γιάντσης 26′ – Αρμένης 82′), Καραλής, Κρητικός.

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Γουναρίδης, Χαριτωνίδης, Μονιάκης, Σόουζα, Βερόν, Μπανούσης (Περογαμβράκης 75′), Ζαχαράκης, Ιωαννίδης (Βιτώρος 46′), Σίσιτς, Κουτσιανικούλης (Ζορμπάς 46′), Παπάζογλου.