Σωτήρια νίκη για τη Βέροια

Ένα επιθετικό φάουλ που μετατράπηκε σε πέναλτι και αποβολή έδωσε την ευκαιρία στην ανώτερη Βέροια να πάρει τη νίκη – παραμονή 2-0 επί της Κέρκυρας για την 27η αγωνιστική της Super League και να στείλει τους «Φαίακες» με το 1,5 πόδι στη Football League.

Ο Κόστλι ευστόχησε στο 78ο λεπτό από την άσπρη βούλα και ο Ολαϊτάν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε ταφόπλακα στα όποια όνειρα των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις:

Βέροια (Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Ορέστες, Αμαραντίδης, Τζημογιάννης, Καλογέρης (Καλτσάς 73′), Πέρεθ, Γεωργέας, Ολαϊτάν, Ιωάννου, Κόστλι (Μπερτέν 88′).

Κέρκυρα (Παπακώστας): Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Βενέτης, Έντερ, Αγρίτης, Λεόν, Αθανασίου (Γιάντσης 81′), Στάμου, Τσοκάνης (Κυβελίδης 67′), Γκέσιος (Ηλιάδης 72′), Τσουμάνης.