Τα στατιστικά του πρωταθλήματος

17:42 4/6/2013 - Πηγή: Matrix24

Ομαδικά
Οπως αναμενόταν, ο Ολυμπιακός ήταν ο βασιλιάς των ομαδικών στατιστικών στοιχείων στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Οι
“ερυθρόλευκοι” είχαν μακράν την καλύτερη επίθεση με 64 γκολ, 18 περισσότερα από το δεύτερο στη σχετική λίστα ΠΑΟΚ.
Επίσης, οι Πειραιώτες πρώτευσαν στην κατηγορία των τελικών προσπαθειών (456) και πήραν τη δεύτερη θέση στην κατηγορία που εκφράζει

την αναλογία των γκολ ανά τελική προσπάθεια. Οι πρωταθλητές εκτός παραγωγικοί δηλαδή ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι καθώς έβρισκαν δίχτυα μία φορά ανά επτά τελικές προσπάθειες. Καλύτερος με πολύ μικρή διαφορά στο συγκεκριμένο τομέα ήταν ο ΠΑΟΚ.
Αλλη μία πρωτιά κατέκτησε ο Ολυμπιακός στην κατηγορία των ασίστ (42) ενώ όπως είναι λογικό ήταν η πρώτη ομάδα και στις πάσες αφού στη συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών είχε μεγάλα ποσοστά κατοχής της μπάλας.
Στην κατηγορία των λαθών τέλος, την… αρνητική πρωτιά πήρε ο ΟΦΗ του οποίου οι ποδοσφαιριστές έκαναν συνολικά 1696 λάθη.
Ατομικά
Στον τομέα των ατομικών στατιστικών ο Ράφικ Τζιμπούρ κυριάρχησε. Εκτός από πρώτος σκόρερ του φετινού μαραθωνίου με 20 γκολ ο Αλγερινός στράικερ αναδείχθηκε ως ο πιο εύστοχος παίκτης του πρωταθλήματος αφού σκόραρε 1 φορά ανά 3,5 τελικές προσπάθειες.
Πρώτοι στις ασίστ ήταν ο έτερος Αλγερινός του Ολυμπιακού, ο Τζαμέλ Αμπντούν και ο συμπαίκτης του στους πρωταθλητές Ελλάδας Χοσέ Χολέμπας με 8 τελικές πάσες έκαστος. Αυτό σημαίνει ότι η τριάδα Τζιμπούρ, Αμπντούν και Χολέμπας ενεπλάκη στα μισά από τα γκολ του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα!
Τέλος, ο Ρούμπεν Ράγιος του Αστέρα Τρίπολης ήταν ο παίκτης με τις περισσότερες τελικές προσπάθειες αφού απείλησε τις αντίπαλες εστίες συνολικά 79 φορές.