Στον τελικό του Europa League Τσέλσι – Μπενφίκα

23:51 2/5/2013 - Πηγή: BankWars

ΜΕ ΣΚΟΡ 3-1 η Τσέλσι νίκησε τη ΒΑΣΙΛΕΙΑ και η Μπενφίκα την ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Η ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΤΣΕΛΣΙ

Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό και καλές ευκαιρίες, με τους Ελβετούς να βρίσκουν στόχο στις καθυστερήσεις με τον Σάλαχ.

Το τέρμα της Βασιλείας «αφύπνισε» τους παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ, που δεν είχαν όρεξη να μπουν σε περιπέτειες. Έτσι, στο 50΄ ο Φερνάντο Τόρες έφερε το παιχνίδια στα «ίσα», ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μόουζες έβαλε «απαγορευτικό» στα όποια σχέδια των φιλοξενούμενων, για να διαμορφώσει το τελικό

αποτέλεσμα στο 59΄ με εξαιρετικό σουτ ο Νταβίντ Λουίζ.

Η ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Η Μπενφίκα θα είναι αντίπαλος της Τσέλσι στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς κατόρθωσε να ανατρέψει το 0-1 της Κωνσταντινούπολης επικρατώντας στο «Ντα Λουζ» με 3-1 της Φενέρμπαχτσε.

Ηγέτης και πρωταγωνιστής των Λουζιτανών ήταν ο Όσκαρ Καρντόσο, που σκόραρε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του, στο 35ο και το 66ο λεπτό, ανατρέποντας την κατάσταση που είχαν διαμορφώσει οι Τούρκοι, όταν ισοφάρισαν με πέναλτι του Κάουτ στο 23΄ το γκολ που είχε σημειώσει ο Γκαϊτάν στο 9΄.