Ηττα της Μπαρτσελόνα, στο +6 η Ρεάλ

Η Μπαρτσελόνα λοιπόν γνώρισε την πρώτη της ήττα στο ισπανικό πρωτάθλημα. Ηττήθηκε από τη Χετάφε 1-0 με γκολ που σημείωσε ο Βαλέρα (67' ). Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είχε αρκετές φάσεις για γκολ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε (λανθασμένα) γκολ του Μέσι. Ο ίδιος παίκτης, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων είχε σουτ στο
δοκάρι.

Η Αθλέτικο προηγήθηκε με γκολ του Αντριάν στο 15', αλλά έξι λεπτά αργότερα, όλα άλλαξαν. Ο τερματοφύλακας Kουρτουά, ανέτρεψε στην περιοχή τον Μπενζεμά, αποβλήθηκε, ενώ καταλογίστηκε πέναλτι, με το οποίο ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ισοφάρισε.
Στο 49' ο Ντι Μαρία σκόραρε για το 2-1 και στο 65' ο Ιγκουαίν σημείωσε το τρίτο γκολ της Ρεάλ. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο πάλι με πέναλτι (82' ). Η Αθλέτικο, τέλειωσε το ματς με εννέα παίκτες, αφού στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε και ο Γκοντίν.

Στο άλλο αποψινό ματς, η Βαλένθια, νίκησε εκτός έδρας τη Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1.

Στη βαθμολογία, Ρεάλ 34, Μπαρτσελόνα 28, Βαλένθια 27.