Νίκη και φύγαμε για Euro!

ΛΕΤΟΝΙΑ.Ο,τι κέρδισε στο Ισραήλ, το σκόρπισε χθες η Εθνική με την ισοπαλία 1-1 στη Ρίγα. Ετσι έχασε την ευκαιρία να παραμείνει στην πρώτη θέση του ομίλου της και να αρκείται ακόμη και σε ισοπαλία στον προσεχή αγώνα με την Κροατία ώστε να εξασφαλίσει την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2012. Στη χειρότερη εμφάνισή της τον τελευταίο χρόνο, η ελληνική ομάδα υποχρεώθηκε στο οδυνηρό 1-1 από μια μετριότατη Λετονία, αποτέλεσμα το οποίο σε συνδυασμό
με τη νίκη των Κροατών επί του Ισραήλ την έστειλε στη δεύτερη θέση του ομίλου.Τώρα, το παιχνίδι με την ομάδα του Μπίλιτς στις 7 Οκτωβρίου στο «Γ. Καραϊσκάκης» αποτελεί τελικό για το συγκρότημα του Σάντος. Ενα ματς στο οποίο η ελληνική ομάδα θα θέλει μόνο νίκη προκειμένου να εξασφαλίσει την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στο Euro 2012 στα γήπεδα της Ουκρανίας και της Πολωνίας.Η απόδοση της Εθνικής χθες ήταν κακή. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, έχοντας πολλές και σημαντικές απουσίες, έβγαλε στη Ρίγα όλες τις αδυναμίες του και χωρίς έναν ηγέτη ή τον παίκτη που θα έπαιρνε την ομάδα στις πλάτες του, δεν κατάφερε να πάρει το ποθητό αποτέλεσμα που ήταν η νίκη. Μονότονη στον τρόπο ανάπτυξης, με πολλές παράλληλες πάσες, νωχελικές κινήσεις από τους έλληνες διεθνείς, χωρίς ρυθμό, πάθος, δύναμη και πείσμα, η Εθνική δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική για τους γηπεδούχους. Και βρέθηκε νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ, ύστερα από λάθος στο κέντρο της ελληνικής άμυνας, το οποίο εκμεταλλεύθηκε ο Κάουνα πετυχαίνοντας το 1-0 (19').Η έμπνευση του Σάντος, με τον Φετφατζίδη στη μεσαία γραμμή να πλαισιώνει τους Καραγκούνη και Μάκο, μπορεί να ήταν καλή σε θεωρητικό επίπεδο, στο τερέν όμως δεν βγήκε. Ο νεαρός άσος του Ολυμπιακού δεν «μπήκε» στο παιχνίδι και δεν προσέφερε όσα θα περίμενε ο Πορτογάλος. Ετσι, ο ομοσπονδιακός προπονητής τον απέσυρε στο ημίχρονο βάζοντας στη θέση του τον Τζιόλη.Ο τελευταίος - προερχόμενος μάλιστα από μακρύ διάστημα απουσίας - κατάφερε να συμμαζέψει κάπως τα ασυμμάζευτα στην επανάληψη, η απόδοση της ομάδας ήταν υποφερτή, χωρίς όμως να φθάσει σε επίπεδα ανάλογα με εκείνα του αγώνα στο Τελ Αβίβ. Μοιραίος παίκτης για την Εθνική - που έχει εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση στον όμιλο - ήταν ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης. Για τον φορ του ΠΑΟΚ είναι ολοφάνερο ότι βρίσκεται σε κακή ψυχολογική και αγωνιστική κατάσταση. Στο 14' και το 49' σπατάλησε τις δύο καλύτερες ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν στην εθνική ομάδα χθες βράδυ στη Ρίγα. ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λάιζανς, Κριάουκλις, Βάνινς, Ρούντνεφς - Ζαραδούκας, Κυρ. Παπαδόπουλος, Μανιάτης (οι δύο τελευταίοι θα εκτίσουν ποινή μιας αγωνιστικής στο ματς με την Κροατία). ΛΕΤΟΝΙΑ: Βάνινς, Κλάβα, Κριάουκλις, Ιβάνοφς, Μίχαντιουκς, Φέρτοβς, Τσάουνια, Λουκιάνοβς, Βιτσνάκοφς (83' Ζιγκάγιεβς), Λάιζανς, Βερπακόφσκις (67' Ρούντνεφς).ΕΛΛΑΔΑ: Σηφάκης, Βύντρα (71' Μανιάτης), Ζαραδούκας, Παπασταθόπουλος, Κυρ. Παπαδόπουλος, Μάκος (81' Γεωργιάδης), Καραγκούνης, Φετφατζίδης, Σαλπιγγίδης (46' Τζιόλης), Σαμαράς, Λυμπερόπουλος.