Open Ρώμης: Πρόκριση για τον Τσιτσιπά – «Σαρωτικοί» οι Ναδάλ και Φέντερερ (video)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έβγαλε την Πέμπτη (16/5) με επιτυχία την πρώτη του αποστολή στη Ρώμη και τώρα ετοιμάζεται να δώσει μάχη για την πρόκριση στα προημιτελικά του συγκεκριμένου Open, που διεξάγεται σε χωμάτινα τερέν.

Ο κορυφαίος έλληνας τενίστας νίκησε την Πέμπτη (16/5) με 6-3, 6-2 το ανερχόμενο αστέρι της Ιταλίας, τον 17χρονο Γιάνικ Σίνερ (Νο.263) και περίπου στις 21:00 θα αναμετρηθεί με τον Φάμπιο Φονίνι (No12), ο οποίος λύγισε με 7-6(6), 6-3 τον Μολδαβό Ράντου Άλμπουτ, για μια θέση στην οκτάδα του χωμάτινου Masters 1000.

Φάση από το 2ο σετ

της νίκης του @StefTsitsipas επί του @JannikSinner με 2-0 σετ, 6-3, 6-2 pic.twitter.com/24xTdEJG6k

— Asimakopoulos (@asimakok) 16 Μαΐου 2019

O αντίπαλός του Τσιτσιπά έκανε φιλότιμες προσπάθειες, έχοντας και το ιταλικό κοινό στο πλευρό του, αλλά η διαφορά κλάσης και εμπειρίας ήταν φανερή κατά την διάρκεια του αγώνα.

Ο Στέφανος Τσιστιπάς, θα μπορούσε να πει κάποιος ότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, αλλά νίκησε 6-3. Στο δεύτερο μπήκε γρήγορα στη θέση του… οδηγού και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην επιτυχία με 6-2, μετά από παιχνίδι που είχε διάρκεια 77 λεπτά.

Après avoir jeté une chaise sur le court, Nick #Kyrgios (n°36)