Η Ρεάλ πλήγωσε τον Ολυμπιακό, νίκησε στον τελικό της Ευρωλίγκας και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης

Ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε ιδανικός... αυτόχειρας και έπεσε άδοξα στο Κάουνας γνωρίζοντας την ήττα με 79-78 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό της Ευρωλίγκας.

Σε έναν τελικό γκραν γκινιόλ που κρίθηκε στο τέλος, η Ρεάλ πήρε τη νίκη και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός έφτασε μία ανάσα από την κατάκτηση του 4ου τίτλου της Euroleague

στην ιστορία του, αλλά ηττήθηκε από την Ρεάλ Μαδρίτης με 79-78.

Ετσι η Βασίλισσα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 11η φορά στην Ιστορία της, την ώρα που ο Ολυμπιακός κρατούσε το τρόπαιο στα χέρια του για 39.5 λεπτά.

O Σέρχιο Γιουλ, με κρεμασμένο τον Φαλ επάνω του, πέτυχε ένα απίστευτο δίποντο και ουσιαστικά κλείδωσε τον τίτλο για τη Ρεάλ, στα 3.1 πριν από το τέλος.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με ένα προβάδισμα +4 στο σκορ, όμως το τρελό τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ και το απίθανο σουτ του Γιουλ στα 3'' πριν από το φινάλε, έκριναν τον μεγάλο τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-45, 63-59, 78-79.