Super League: Ο Άρης πέρασε από τη Λεωφόρο και… τελείωσε τις ελπίδες του Παναθηναϊκού για τον τίτλο

Παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ νίκησε την πρωτοπόρο ΑΕΚ με 3-2, οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης πέρασαν με νίκη 1-0 απ’ τη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και «τελείωσαν» τους «πράσινους» που σπατάλησαν ένα σωρό ευκαιρίες κι έμειναν ξανά στο «μηδέν» σε ένα καθοριστικό σημείο. Το γκολ του Ζαμόρα στο 2’ έμεινε αναπάντητο

στο υπόλοιπο του αγώνα κι ο Άρης έφυγε απ’ το «Απόστολος Νικολαΐδης» με ένα τεράστιο διπλό.

Ο Άρης πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό απέναντι σε έναν Παναθηναϊκού που για ακόμη ένα παιχνίδι (6ο στα 8 των play off) δέχθηκε πρώτος γκολ και δη στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ετούτη τη φορά οι «πράσινοι» συνελήφθησαν… κοιμώμενοι στο 2ο λεπτό, όταν μετά τις γρήγορες πάσες των παικτών του Άρη και την ωραία σέντρα του Μανού Γκαρθία, ο Άλβαρο Ζαμόρα με κεφαλιά-ψαράκι πρόλαβε τον Αράο έκανε το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους» στο 69ο δευτερόλεπτο του αγώνα!

Αυτό ήταν και το γκολ που έδωσε τη νίκη στον Άρη με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής: Αλιγιάρ Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)
Κίτρινες: 63’ Αράο, 76’ Μαντσίνι, 88’ Μλαντένοβιτς, 90 Τζούριτσιτς, 90’+2’ Μπακασέτας – 47’ Ζιλ, 52’ Φαμπιάνο, 57’ Μπράμπετς, 73’ Ντουκουρέ, 90’+5’ Κουέστα

Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Αράο, Ούγκο (79’ Βαγιαννίδης), Μλαντένοβιτς, Τσέριν (79’ Τζούριτσιτς), Βιλένα (62’ Γερεμέγεφ), Λημνιός (46’ Μαντσίνι), Μπακασέτας, Βέρμπιτς (46’ Σπόραρ), Ιωαννίδης.
ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζιλ (72’ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (72’ Φετφατζίδης), Μανού Γκαρθία (59’ Ρόουζ), Σαβέριο (59’ Τζούρασεκ), Ζαμόρα (66’ Μορόν).