«Έμφραγμα» σε νεκρό χρόνο για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Με ένα… αμφιλεγόμενο φάουλ του Φιλίπ Πετρούσεβ στον Τζαμπάρι Πάρκερ σε προσπάθεια για τρεις στην εκπνοή της παράτασης, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 82-80 από την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, μετά από 2/3 βολές του Αμερικανού και είδε τους Καταλανούς να παίρνουν πίσω το πλεονέκτημα έδρας και να προηγούνται με 2-1. Ένας αγώνας… θρίλερ, με δύο πανάξιους και ισοδύναμους αντίπαλους, κρίθηκε υπέρ των Καταλανών στο έξτρα πεντάλεπτο κι ενώ ο Ολυμπιακός

έχασε μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη στην κανονική διάρκεια, αφού είχε προηγηθεί με 69-63, αλλά δέχτηκε άμεσα δύο σερί τρίποντα από τον Άλεξ Αμπρίνες (71-71). Ουίλιαμς-Γκος και Ουόκαπ αστόχησαν σε τρίποντα για να πάει το ματς στην παράταση και στο τέλος αυτής, ο Ουίλιαμς-Γκος αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο στα 9΄΄ και ο ίδιος έκανε φάουλ στον Σατοράνσκι στα 3΄΄ για ν’ ακολουθήσει το χειρότερο και καταδικαστικό -όπως αποδείχτηκε- τέλος, για την ομάδα του Πειραιά.

Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θέλει νίκη πάση θυσία τη Μεγάλη Πέμπτη (2/5, 19:45) στον 4ο αγώνα της σειράς, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για να ισοφαρίσει σε 2-2 και να ξαναταξιδέψει στη Βαρκελώνη.

Ο Φιλίπ Πετρούσεβ που ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ… έγινε εν τέλει ο… μοιραίος λόγω του φάουλ στον Τζαμπάρι Πάρκερ στο τέλος. Ο Μόουζες Ράιτ τον ακολούθησε σε απόδοση, με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Ουόκαπ είχε 10 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ στο μηδέν, με 0/5 τρίποντα έμεινε ο Κέινααν. Δεν αγωνίστηκε ο αρχηγός του Ολυμπιακού για τρίτο διαδοχικό ματς, Κώστας Παπανικολάου.

Η μαχητική Μπαρτσελόνα πήρε 16 πόντους από τον Τσέχο σέντερ Γιαν Βέσελι, ο παίκτης που έκρινε τον νικητή, Τζαμπάρι Πάρκερ είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από 13 πόντους πρόσθεσαν για τους Καταλανούς οι Ουίλι Ερνανγκόμεθ και Τόμας Σατοράνσκι.

Στο ΣΕΦ, ήταν απόψε και ο προπονητής της ποδοσφαιρικής ομάδας του Ολυμπιακού, Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.α.), 80-82 (παρ.)

Με τους Ουόκαπ, Κέινααν, Πίτερς, Σίκμα και Φαλ μπήκε στο παρκέ για το εναρκτήριο τζάμπολ ο Ολυμπιακός. Στην αρχική πεντάδα της Μπαρτσελόνα οι Ρούμπιο, Λαπροβίτολα, Κάλινιτς, Πάρκερ, και Βέσελι. Η Μπαρτσελόνα πήρε νωρίς προβάδισμα, με 4-8, έχοντας πάρει 4 πόντους από τον Λαπροβίτολα και 4 από τον Βέσελι. Ο Πετρούσεβ πήρε μετά από τεσσερσήμισι λεπτά τη θέση του Σίκμα και πέτυχε αμέσως καλάθι, για να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Πίτερς και ο Ολυμπιακός να πάρει τα ηνία, 9-8. Οι Πειραιώτες είδαν τον Τζαμπάρι Πάρκερ ν’ απαντά με σουτ τριών πόντων (9-11), αλλά Φαλ και Πετρούσεβ διαμόρφωσαν το 13-11 υπέρ των «ερυθρόλευκων». Ο Πάρκερ ισοφάρισε (13-13), το οποίο ήταν και το σκορ του 1ου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να μετρά 1/6 τρίποντα (0/3 ο Κέινααν), απέναντι στους Καταλανούς που έπαιξαν σκληρά στην άμυνα κλείνοντας τους διαδρόμους στη ρακέτα στην ελληνική ομάδα.

Τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ τροφοδοτούσαν οι συμπαίκτες του στην έναρξη της 2ης περιόδου, όταν η Μπαρτσελόνα κατάφερνε να προηγείται με βραχεία κεφαλή. Οι Πετρούσεβ, ΜακΚίσικ και Ράιτ διατηρούσαν σε απόσταση αναπνοής την ομάδα του Πειραιά, η οποία προσπέρασε με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (23-20). Σ’ εκείνο το σημείο, ο Ράιτ… ανέβασε στροφές και με δικούς του διαδοχικούς πόντους, ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 9-5, για το +7 (32-25). Ο Βέσελι έφτασε τους 6 πόντους, ο Μπριθουέλα… πέτυχε το πρώτο καλάθι του και η Μπαρτσελόνα απείλησε ξανά (32-29). Κι αφού ο Μόουζες Ράιτ είχε 2/2 βολές φτάνοντας τους 11 πόντους, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Πετρούσεβ, για το (37-29). Όμως, στα 4΄΄ πριν το ημίχρονο, ο Νίκολα Κάλινιτς με τρίποντο έφερε την Μπαρτσελόνα στο -5 (37-32) στο 20ό λεπτό.

Η 3η περίοδος… δεν ήταν καλή επιθετικά για τον Ολυμπιακό, όπως φαίνεται και από το επιμέρους σκορ 14-25. Και… αυτό φάνηκε με το… καλημέρα στο β΄ μέρος, όταν ο Τόμας Σατοράνκσι, με δύο διαδοχικά τρίποντα, έδωσε το προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα» (37-38). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα… βραχυκύκλωσαν στην επίθεση και δέχτηκαν 3-11 από την αντίπαλό τους, για το 40-43. Ουόκαπ και Πίτερς με δύο σερί τρίποντα κράτησαν «ζωντανό» τον Ολυμπιακό (48-45). Η Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Λαπροβίτολα πήρε πίσω το προβάδισμα (48-50). Τι κι αν ο Ράιτ έφερε τους «ερυθρόλευκους» στον πόντο 51-52, ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το 3ο δεκάλεπτο; Μέσα σε 50΄΄, η Μπαρτσελόνα απάντησε με 5 σερί πόντους (51-57) από Ερνανγκόμεθ και Πάρκερ (τρίποντο).

Ο Ολυμπιακός, μπήκε από το -6 στην 4η περιόδο. Ο Ουίλιαμς-Γκος την κατέβασε στο -4 (53-57) και ο ΜακΚίσικ στο καλάθι (55-57). Ο Πετρούσεβ ισοφάρισε σε 61-61 μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Λαπροβίτολα κι ενώ είχαν προηγηθεί 4 σερί πόντοι του Ουίλι Ερνανγκόμεθ για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράιτ με τρεις διαδοχικούς δικούς του πόντους «έγραψε» το 64-63 κι ενώ ο Βέσελι είχε σημειώσει καλάθι για τους Καταλανούς. Ο Πετρούσεβ έκανε ένα… επικό κόψιμο στον Βέσελι αμέσως μετά, για να σηκώσει το ΣΕΦ… όρθιο στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού, όταν μάζεψε την μπάλα στην κορυφή και πετώντας… όπως όπως την μπάλα πέτυχε ένα απίστευτο 67-63, με 2:33΄΄ για να λήξει ο αγώνας. Ακολούθησε άλλο μαγικό κόψιμο του Ράιτ στον Βέσελι και μετά το άστοχο τρίποντο του Λαπροβίτολα, ο Ουίλιαμς-Γκος ήταν εύστοχος (69-63). Όμως εύστοχος πίσω από τη γραμμή του τριπόντου αποδείχτηκε ο Αμπρίνες (69-66), με εναπομείναντα χρόνο 1:49΄΄. Ο Ουόκαπ έκανε το 71-66, αλλά ο Αμπρίνες πέτυχε νέο τρίποντο (71-69). Ο Λαπροβίτολα ισοφάρισε σε 71-71 στα 7,6΄΄. Ο Ουίλιαμς-Γκος πήρε πάνω του το τελευταίο σουτ, μετά το τάιμ άουτ, απέφυγε με προσποίηση τον Αμπρίνες, αλλά η μπάλα από το τρίποντό του βρήκε στο σίδερο και οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση.

Βέσελι και Ουίλιαμς-Γκος πέτυχαν τους πρώτους πόντους των δύο ομάδων στο έξτρα πεντάλεπτο (73-73). Ο Σατοράνσκι έκανε το 73-75, αλλά ο ΜακΚίσικ δεν δίστασε… πήρε το τρίποντο και ήταν εύστοχος (76-75). Ο Φαλ πήρε τη θέση του Ράιτ στο παρκέ. Ο Ουόκαπ έκλεψε, έκανε λέι απ και αν και η μπάλα στριφογύρισε ο Φαλ ήρθε ως trailer για να εξασφαλίσει την πορεία της μέσα στο διχτάκι (78-75). Ο Βέσελι απάντησε (78-77) και ο Ουόκαπ αστόχησε. Το ίδιο έκανε όμως και ο Βέσελι στην επόμενη επίθεση της Μπαρτσελόνα. Ο Ουόκαπ αστόχησε ξανά αμέσως μετά, αλλά μία ακόμη φορά ο Φαλ ήρθε ως… από μηχανής Θεός για να απλώσει το χέρι του και να μπει η μπάλα στο καλάθι (80-77). Για να ισοφαρίσει ο Σατοράνκσι σε 80-80, όταν μετά από τζάμπολ η μπάλα κατέληξε σε… Καταλανικά χέρια. Στα 23΄΄ ο Ουόκαπ πήρε φάουλ από τον Σατοράνσκι, ο Ουόκαπ πάσαρε στον Ουίλιαμς-Γκος στην επαναφορά, με τον τελευταίο να είναι άστοχος σε τρίποντο στα 9΄΄. Ο Ουίλιαμς-Γκος έκανε φάουλ στον Σατοράνσκι, στα 3΄΄, και στην επαναφορά, ο Ντιφαλά έδωσε ένα… αμφιλεγόμενο φάουλ στον Πετρούσεβ πάνω στο τρίποντο του Τζαμπάρι Πάρκερ σε… νεκρό χρόνο. Ο Σέρβος σέντερ και ο Γιώργος Μπαρτζώκας διαμαρτυρήθηκαν εξηγώντας πως δεν υπήρχε φάουλ, αλλά οι διαιτητές ήταν ανένδοτοι και ο Αμερικανός με 2/3 βολές έδωσε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα (80-82) που έκανε το 1-2 στη σειρά και πήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ντιφαλά (Γαλλία), Νέντοβιτς (Σλοβενία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10 (2), Ουίλιαμς-Γκος 9, Ράιτ 16, Κέινααν, Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8, Πίτερς 8 (2), Πετρούσεβ 18 (1), Σίκμα, ΜακΚίσικ 8 (1)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ρότζερ Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 16, Μπριθουέλα 2, Ρούμπιο, Κάλινιτς 5 (1), Σατοράνσκι 13 (3), Ερνανγκόμεθ 13, Λαπροβίτολα 12 (2), Αμπρίνες 6 (2), Πάρκερ 13 (3), Γιοκουμπάιτις.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

«Έμφραγμα» σε νεκρό χρόνο για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ on BLUE SKY.