Tενερίφη-Μάλαγα 75-80: Ο τίτλος στην πόλη του Πικάσο

Η Ουνικάχα Μάλαγα ήταν ακαταμάχητη στον τελικό του BCL και του φάιναλ φορ που ολοκληρώθηκε στο Βελιγράδι, κατακτώντας τον τίτλο, με την νίκη κόντρα στην Τενερίφη ( ). O τίτλος κατακτήθηκε για 5η φορά από ισπανική ομάδα στα 8 χρόνια λειτουργίας της ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η Μάλαγα προστέθηκε στην λίστα των τροπαιούχων, μαζί με την Μπούργος (2), Γκράν Κανάρια (2), ΑΕΚ, Βίρτους και Βόννη (πέρυσι).

Η Ουνικάχα ολοκλήρωσε με την κατάκτηση της κορυφής, τη φετινή πορεία της

στο BCL, έχοντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, σε όλη την διάρκεια του τελικού. Στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων και παρά την αντεπίθεση της Τενερίφης στην 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 29-24, η Μάλαγα δεν της επίτρεψε να την “προσπεράσει” στο σκορ.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Κέντρικ Πέρι ήταν ο πρώτος σκόρερ την Μάλαγα και τον ακολούθησε ο Ντέντοβιτς, ενώ από την Τενερίφη, ο Γκάι πέτυχε 18 πόντους και διαμόρφωσε το 75-78 με 2/2 βολές στα 13”. Ο Ντίαθ πέτυχε το 75-80, ενώ στα τρία δευτερόλεπτα, ο Γκάι αστόχησε σε 3ποντο.

Δεκάλεπτα: 10-16, 27-38, 56-62, 75-80