ΑΕΚ: Το πρόβλημα του τελευταίου πενταλέπτου

Η Ένωση αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με τον ΠΑΟΚ στην «Αγιά Σοφιά» και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Η πρώτη φορά που είχε δεχτεί γκολ μετά το 85’ ήταν στις 4 Νοεμβρίου, στο εκτός έδρας 1-1 με την Κηφισιά. Στις 21 Δεκεμβρίου, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ισοφαριστεί από τον Πανσερραϊκό στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, για το τελικό 2-2 στις Σέρρες. Στις 11 Φεβρουαρίου, η ΑΕΚ

ισοφαρίστηκε στο 89’ από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και έχασε την ευκαιρία να φύγει με το «διπλό» από τη Θεσσαλονίκη. Συνολικά, η ΑΕΚ έχει χάσει στο φετινό πρωτάθλημα οκτώ βαθμούς από γκολ που δέχτηκε μετά το 85’. Επίσης, για πρώτη φορά μετά από 7,5 χρόνια ισοφαρίζεται σε εντός έδρας ματς, στο οποίο έχει προηγηθεί με 2-0. Στις 5 Νοεμβρίου 2016, οι Μάνταλος στο 2’ και Ροντρίγκες στο 60’ είχαν δώσει προβάδισμα νίκης στην Ένωση, όμως ο Ατρόμητος έφερε το ματς στα ίσια μέσα σε τέσσερα λεπτά, με τους Λε Ταλέκ (71’) και Ούμπιντες (75’).