Άγιαξ – Σπάρτα Ρότερνταμ 2- 1: Αγχωτική νίκη πριν τον “τελικό” με την ΑΕΚ (highlights)

Με προβληματική εμφάνιση και μπόλικο άγχος, ο Άγιαξ κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Σπάρτα Ρότερνταμ και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της κατάταξης στο ολλανδικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Τζον Φαν΄τ Σχιπ είχε αρκετά προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι και σε άλλο ένα ματς δεν κατάφερε να πείσει το κοινό του, ενώ την ερχόμενη Πέμπτη αντιμετωπίζει εντός έδρας την ΑΕΚ στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Εuropa League και χρειάζεται μόνο τη νίκη για να προκριθεί στο Conference League.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με γκολ του Μπράιν Μπρόμπεϊ, ενώ στο 42ο λεπτό ο Μπερχβάιν έκανε το 2-0 για την ομάδα από το Άμστερνταμ.

Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Νελί στο 55ο λεπτό με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή.