Άγιαξ-Αϊντχόφεν 1-1: Αρνείται να χάσει (highlights)

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Άμστερνταμ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, όταν σε μία γρήγορη αντεπίθεση ο Μπρόμπεϊ κινήθηκε γρήγορα προς την αντίπαλη περιοχή, κλείστηκε και δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση, αλλά ψύχραιμα βρήκε τον Μπέρχαους που άνοιξε το σκορ. Ο Μπρόμπεϊ έγινε μόλις ο 2ος παίκτης του Άγιαξ τα τελευταία 50 χρόνια με γκολ ή ασίστ σε τουλάχιστον 11 διαδοχικούς αγώνες της Eredivisie μετά από τον Ρουντ Χιλς το 1975 (έεπίσης

11 αγώνες).

Ο Άγιαξ που απειλήθηκε ελάχιστα στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε το γκολ στην πρώτη τελική προσπάθεια της ομάδας του Μπος, όταν μετά από τη σέντρα του Σαϊμπάρι, ο Λουκ ντε Γιονγκ με έξοχο αριστερό πλασέ ισοφάρισε 1-1, φτάνοντας τα 18 τέρματα στο πρωτάθλημα. Στην απανάληψη το θέαμα ήταν χορταστικό με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Η Αϊντχόφεν είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ντε Γιονγκ στο 68ο λεπτό, στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μπενίτες είχε δύο καλές επεμβάσεις στο σουτ του Τέιλορ και στην κεφαλιά του Χάτο.