Άλμπα-Εφές 95-93: «Ξέρανε» την πρωταθλήτρια

Όποιος περίμενε περίπατο της Ανατολού Εφές στη Γερμανία, κόντρα στην αδιάφορη Άλμπα, διαψεύστηκε παταγωδώς. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο έβαλαν δύσκολα στους πρωταθλητές Ευρώπης, αλλά τους ανάγκασαν στην 16η ήττα τους που τους απομακρύνει ακόμα περισσότερο από την πρώτη οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, πληγώνοντας την άμυνα της Εφές. Οι Τούρκοι είχαν τρόπο να κρατούνται κοντά στο σκορ, όχι όμως και να προσπεράσουν. Αυτό συνέβη στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και μπόρεσαν να κρατήσουν τους Γερμανούς για πρώτη

φορά κάτω από τους 20 πόντους.

Με το +5 μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα (77-82), η Εφές και έδειχνε ότι έστω και δύσκολα θα έπαιρνε τη νίκη που είχε τόσο ανάγκη για να πλησιάσει στην όγδοη προνομιούχο θέση. Όμως η… αδιάφορη Άλμπα με τρίποντο του Σίκμα στο τελευταίο δευτερόλεπτο πήρε την μπουκιά από το στόμα της δις πρωταθλήτριας Εφές και ίσως την καταδίκασε…