Άλκμααρ-Σπάρτα Ρ. 2-0: Με Παυλίδη βαδίζει από νίκη σε νίκη (highlights)

Η ομάδα του Πασκάλ Γιάνσεν κατάφερε να αιφνιδιάσει την Σπάρτα και μέσα σε δύο λεπτά πέτυχε δύο γκολ. Στο 18ο λεπτό μετά την ασίστ του Κλάσι ο Ντε Βιτ με ωραίο δεξί σουτ άνοιξε το σκορ. Λίγο αργότερα ο Ντε Βιτ με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Παυλίδη και ο Έλληνας επιθετικός με υπέροχη κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Όλεϊ για το 2-0. Έκτο γκολ σε πέντε παιχνίδια για τον 24χρονο επιθετικό που ψηφίστηκε ο κορυφαίος παίκτης για τον μήνα Αύγουστο στην Eredivisie.

Στην επανάληψη η Άλκμααρ έκανε συντήρηση δυνάμεων, καθώς έχει και ματς στην Ευρώπη μεσοβδόμαδα με την Ζρίνσκι στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa Conference League. Με το απόλυτο των 12 βαθμών η ομάδα του Πασκάλ Γιάνσεν βρίσκεται πλέον στην κορυφή, μαζί με την Αιντχόφεν.